...

7.7.2021
596

TAVŞANLILI GENÇLERE MEKTUP

Sevgili Kızım, Sevgili Oğlum,

Tavşanlı’da doğup büyüdün. Diyelim ki 15–16 yaşlarındasın. Acaba doğup büyüdüğün, içinde yaşadığın şehri biliyor musun? Tavşanlı’nın kaç türküsünü söyleyebilirsin.Tavşanlı’nın tarihinden haberin var mı? Ulucami Külliyesinde metfun Aslan ve Horasan Beyleri, ulu cetlerini tanır mısın? Mülayim Dede’miz kimdir? Ekmekçi Dede, Şaban Dede, Terzi Dede, Eren Dede… “Dede” denilen bu mana büyüklerinin Horasan’dan gelen atalarımız olduğunu, Tavşanlı’nın banilerinin kalem ve kılıç sahibi bu zatlar olduğunu bilir misin? (Bani kelimesinin anlamı için lügate bakmalısın.)

Tavşanlı’nın masallarını, manilerini, bilmecelerini, oyunlarını bilir misin? İlçemizde hangi efsaneler anlatılır? Balıklı havuzundaki balıklara niçin dokunulmaz? Şehrimizin düğün dernek adetleri nelerdir? Bir yabancıya anlatabilir misin?

Tavşanlı’da tarla kenarında kırlarda açan yirmi çiçeğin adını sayabilir misin? Ovamızdaki otuz ağacı bir bakışta tanıyabilir misin? Seliköy biberini, Karapelit ıspanağını bir bakışta tanır mısın?

Tavşanlı’mızda dere boyunda iki saat yürüdün mü? Dört başı mamur kaç piknik yeri keşfettin? Adada sabah ezanı saatlerinde hiç bülbül dinlemişliğin var mıdır?

Galle gabak, peri, kuş, kapama, mumbar dolması yemeklerinin adını duyduğundan şüpheliyim; ama biber aşını tatmış olmalısın. Türkiye’de en leziz gözleme, en leziz pide Tavşanlı’da yapılır; bilir misin?

Tavşanlı’da kaç camiin adını sayabilirsin? Kurşunlu Cami’ye, Kavaklı Cami’ye niçin bu adlar verilmiş; bilir misin? Hotanlı suyu, Mülayim suyu dışında Bıçakçı Çeşmesinin suyunu, Kükürtlü çeşmeyi duydun mu?

Şalvar kaç metre kumaştan dikilir? Genç kızlarımız hiç şalvar giymişler midir? Muhteşem merasim kıyafetimizi tamamlayan zarif çitilerimizi tanır mısın? Kaç çiti adı biliyorsun?

Tavşanlı’mızın ayazlı kış gecelerinin tatlısı çekme helva tepsisini dönmesin diye hiç çektiğin oldu mu? Bostan kavunun taşa vurup parçaladıktan sonra kaşıkla yemişliğin var mıdır? Bostan tarlasında çalı çırpı toplayarak hiç mısır kaynattın mı?

Göbel’e yatıya gitmeyi bilirsin de hiç bostan gölgeliğinde yatmışlığın var mıdır? Söğüt dalından düdük yapabilir misin? Süpürgelik saplarından keman yapmayı herhalde hiç duymadın. Papatya tacı örebilir misin? Gelincik şurubundan hiç tattın mı?

Tavşanlı’nın eskimeyen evlerinde hiç olmazsa bir misafirliğin var mıdır? Avluda oturup o serinlikte yediğin peynir ekmeğin bile lezzetini unutamadığını fark ediyor musun?

Tavşanlı’nın örnek ve öncü şahsiyetleri kimlerdir? Bana kaç isim sayabilirsin?

Tavşanlılı bir çocuk toprağını, tarihini, coğrafyasını, folklorunu, estetiğini bilmeli. Tavşanlılı bir çocuk önce ve mutlaka Tavşanlı tarihini bilmeli. Kendi kıymetlerini bilmeden adam olmak çok zor.

“Hocam 16–17 yaşlara hitap ediyorsunuz, elli yıl önceyi anlatıyorsunuz. Bu yaşlarda bir çocuk bunları nereden bilsin?” deyişinizi duyar gibi oluyorum. Geçen zamanın farkındayım ama sizlerin “Allah Allah, bu da neymiş?” diye düşünmenizi sorup araştırmanızı istedim. Sevgili gençler, bu sorular üzerinde lütfen düşününüz. Sizlere Aydınlık bir kafa, ipek gibi bir yürek diliyor, gözlerinizden öpüyorum.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat