...

12.5.2022
399

ŞEYTANIN ÖĞRENCİLERİ


Efendim bu hafta sizlere hepimizin aşina olduğu bir durumdan bahsedeceğim. Hani bazı kimseler bir hata yaptıklarında derler ya, Şeytana uydum diye…Evet gerçekten de durum öyle.

Ancak biz bu Şeytana uymayı daha farklı bir biçimde ele alacağız. Daha çok sizlerle Şeytanın mücrimler yani suçlu günahkarlar üzerindeki hakimiyetinden bahsedeceğiz. Şeytanın nasılda insanı Allah’ı anmaktan uzaklaştırdığını gözler önüne sereceğiz.

Hepimizin bildiği üzere, Şeytan İnsana haset etmiştir. Ben ondan hayırlıyım diyerek, İnsanın Allah ile olan ilişkisini kıskanmış, kendisini bizlerden daha üstün görmüştür. Ancak İlahi irade, insanın tövbesini kabul etmiş ve böylelikle imtihan dünyası başlamıştır…

Şeytan ise en başından beri kendi dostlarını ateşe çağırmıştır. Bu çağırması bizi birbirimize düşürmek ile gerçekleşmiş olup Adem’in çocuklarına, Sen Ondan daha hayırlısın veya O Senden daha hayırlı diyerek, onları ihtilafa düşürmüş ve böylece ilk kan dökülmüştür…

Hani demiştik ya İnsan ve Allah ilişkisini kıskanıyor diye, gerçekten de bizler Allah’ı anmayalım, O’nun yolundan yürümeyelim diye bizlere günahları süslüyor. Tövbe etmememiz için türlü vaatler verip bizi aldatmalara düşürüyor.

Daha fazla içki, daha fazla ortam, daha fazla sevgili ve türlü günahlar sırf bizler Allah’ı anmayalım diye, Şeytan tarafından sunuluyor. Bunun sonucundan Şeytan’ı seçen ve Şeytanın tarafında olan ise en nihayetinde kaybediyor ve hüsrana uğruyor.

Şeytanın tuzağını şu örnek ile vermek mümkün. Güzel bir gün batımı üstelik tatildeyken Allah’ı anıp şükretmek mi daha iyi bir his, yoksa alkol alıp sabahlara kadar kusmak mı? Sırf benlik algımız ile yola çıktığımızdan, yani kısaca “Ben” dediğimiz için sabahlara kadar kusuyor ve hüsrana uğruyoruz. Sırf başkalarının gözünde daha karizma olmak için, onlara yaranmak için, ben de sizdenim demek için… Benlik ise hiçbir zaman istediği büyüklük ve ululuğa erişemeyecek…

Bu işin dünya hayatı kısmı, bir de sosyal yaşantı var. Şeytandan gelen vesveseler… Ancak bu Şeytan hem insanlardan hem kendi kabilesinden…Bir başkasından daha hayırlı olduğumuzu ona hissettirmek için vesvese veriyor ve Şeytanlaştığımızın farkına dahi varmıyoruz. Sadece “Ben” iyi hissedeyim istiyoruz. Dahası bir başkasının kötülüğü bizim hoşumuza gidiyor. Varsın o öylesi bir durumda olsun, yeter ki “Ben” olmayayım diyoruz.

Ancak ne var ki başkalarına haset ederek veyahut günaha saplanmış bir şekilde nefis ile baş başa kalarak bu hayatı idame ettiremeyiz. Ey Müslümanlar kardeş olun hadisini net bir şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor. Senden ve Benden öte O var. Bu nedenle arınmak ve teslim olmak gerekiyor.

Tabi ki de herkesten böyle bir tevazu beklenmese de, Şeytanın hilelerini dolayısıyla Allah’ın ayetlerini hatırlayarak, bir ömür böyle sürdürebiliriz. Önemli olan farkındalık. Şeytan her çirkin işe çağırdığında, Şeytan beni davet ediyor diyebilmek gerekir. Benlikten arınıp, tek bir hakka teslim olmak gerekir.

Bu nedenle yazımı sonlandırırken iki taraftan bahsetmek istiyorum. Şeytanın tarafı ve Allah’ın tarafı…

“Mücadele Suresi-19. Ayet”

“Şeytan onları hâkimiyeti altına alıp kendilerine Allah’ı anmayı unutturmuştur. İşte onlar şeytanın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, şeytanın tarafında olanlar ziyana uğrayanların ta kendileridir.”

Mücadele Suresi 22. Ayet

“ Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte onlar, Allah’ın tarafında olanlardır. İyi bilin ki, Allah’ın tarafında olanlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.”Herkese iyi haftalar dilerim..

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat