ÇOCUKLARDA ÖFKE KONTROLÜNÜ NASIL SAĞLAYABİLİRİZ?


Bir AVM veya pazarda gezerken çok kez şahit olmuşuzdur hepimiz kendini yelere atan öfke nöbetleri geçirip anne-babaları zor durumda bırakan çocuklara. Bazen kendimizden yola çıkarak anlayışla karşılar bazen nasıl bir çocuk bu deyip kendimizce ayıplar geçeriz yanlarından.

Peki çocuk neden öfkelenir ?

En çok istediği olmadığı zamanlar başlar öfkesi ve ağlayarak,kendini yerlere atarak,eşyaları fırlatarak vb şekillerde kendini gösterir. En çokta yaptığı görülsün istediği için şiddetini artırarak devam eder.Anne babanında tam burada sabrı tükenir ve çocuğa ya istediğini verir kendince o durumdan kurtulur ya da bağırma hatta dövme yolunu seçer o anlık öfkeyi bastırır. Çocukta bunu farkeder ve artık öfkesini size göre şekillendirmeye başlar . Sizi kızdırmayı başarabildiyse zaten o kazanmıştır. Kızan anne baba sabrını zorlayan çocuğa daha fazla tahammül edemeyecek ve artık istediğini ona verecektir.Bir diğer senaryo ise çocuktan daha fazla öfkelenip çocuğa şiddet uygulayan anne-baba.İşte burada çocuğa galip geldiğini düşünen ebeveyn o anlık krizi bastırmış ama bir sonraki daha büyük çaplı krizlere zemin hazırlamıştır.

Nasıl mı?

Şu örnekle açıklayalım; Buse ve anne babası haftasonu alışveriş için çıkmışlardı.Başlarda herşey güzeldi, gezdiler eğlendiler.İlerleyen saatlerde kendisi için bir oyuncak gören Buse ailesinden o oyuncağı istedi. Henüz yeni oyuncak almış olduklarını o oyuncağı şuan için alamayacaklarını söylediler.Ama Buse'nin bunu kabul etmeye pekte niyeti yoktu.Önce annesine vurma, anneyi çekiştirme gibi baskı yollarını kullandı. Annesi kararlıydı almayacaktı o oyuncağı. Babası da aynı fikirdeydi.İlerlemeye devam ettikçe oyuncakçı geride kalıyor Buse'nin ağlama şiddeti de artıyordu. Anna baba çevresindeki insanlardan çekinmeye başladılar .Geçen defada bu yolu denemiş ve yine O'na oyuncak almışlardı.Bu sebeple almayacaklardı.Fakat Buse birden yere oturdu bağırarak ağlamaya başladı ve çevredeki merakla bakan gözler ailenin üzerindeydi.(Bu durumlarda aileler aslında bir çok ailenin bunu yaşadığını düşünmeden sadece kendisi yaşıyormuş gibi düşünüp çok utanç duyarlar).Çocuğunun yerlerde tepinerek ağlamasına daha fazla dayanamayan baba en sonunda istemsiz de olsa bir tokat atmıştı Buse'ye. Olduğu yerden kalkarak annesine koşan Buse bir süre sonra ağlamayı bıraktı fakat eve gidene kadar tek kelime konuşmadı.

Çünkü ailesinin bile çekindiği onlarca kişi içerisinde babası O’na vurmuştu.Aradan bir süre sonra misafirliğe gittiler ve orada bir oyuncağı beğenen Buse onu almak istedi.Ailesi bunun doğru olmadığını söylese de o almakta kararlıydı.Tam kapıdan çıkarken oyuncağı hızlıca fırlattı ve oyuncak paramparça kırıldı. Babasının kızdığını belkide yine ona vurabileceğini düşündüğü için çok şiddetli ağlamaya başladı. Şiddete şiddetle cevap vermişti. Oysaki bir önceki krizi aile doğru yönetebilseydi bu yaşayacakları son tatsız durum olabilirdi.

Çocuklar sadece kararlı anne-baba karşısında fazla direnemezler ve gereksiz ağlamalar,öfke nöbetleri yaşamazlar.Ama sakın pes etmeyin çünkü önce çok ağlayacaklar hatta davranış sönmeye yakın ağlama patlamaları yaşayacaklardır.En çok sakin kalmanız gereken zaman ise budur.Çünkü dediğinin o an olmayacağını anlayan çocuk en son çare ağlamasını abartarak sizi sindirmeye çalışacaktır.İşte bunu  başarırsa işiniz gerçekten daha zor.Bundan sonra hep bu yöntemi kullanmaya devam edecektir.Bir başka öfkeli çocuk modeli ise ihtiyaçları zamanında karşılanmayan çocuklardır.Bu bebeklikte başlar.Acıkan bebek ağlar. Bir süre sonra ihtiyacı giderilmezse kızmaya ve ağlamanın dozunu artırmaya başlar. Zamanla bu davranış alışkanlığa  dönüşebilir. Bu söylediğim her dediğini anında yapın gibi bir anlam taşımıyor.Söylemek istedigim; size ihtiyaçları olduğu zaman çocuğunuzun yanında olun.Yalnız başarması mümkün olmayan,yalnız gücünün yetmeyeceği konularda ona destek olun. Yoksa isteği,ihtiyacı karşılanmayan çocukta bir eksiklik ve beraberinde yetersizlik duyugusu yerleşecek ve öfkeli bir çocuk olması kaçınılmaz olacaktır.Bir diğer konuda mutlaka çocuğunuzun eğer ki şiddete bir eğilimi olduğunu görüyorsanız mutlaka bu enerjisini olumlu yönde giderebileceği bir hobi veya bir spor dalına yönlenmesini sağlayabilirsiniz.

Her konuda değindiğim gibi en büyük unsur ise biz anne babalar olarak çocuğumuza nasıl örnek oluyorsak öyle çocuklar göreceğimizdir.Siz her maç günü öfkenin evinize hakim olduğu bir ortam sağlıyorsanız veya komşunuz ile olan sorunlarınızı bağırıp kavga ederek gidermeyi deniyorsanız sizi rol model alan çocuğunuz sadece sizi taklit ettiği için bile öfkeli bir kişilik geliştirebilir.Son olarak ise öfkeyi sevginiz ile bastırın. İlgi sevgi görmeyen çocuklar hep öfkeli olabilirler. Sevgi ve saygıyla büyüyen çocuklar her olaya daha sakin yaklaşacaklar ve öfkelerini kontrol altına almayı başaracak Sabra sahip olacaklardır.Öfke ile yaşanan her günün çocuklarımızda bırakacağı zararı ön görüp daha huzurlu aile ortamları sunmak bizim anne babalık görevimiz olmalıdır.Çocuklarımız sağlıkla huzurlu ortamlarda büyüsün çünkü bu dünyanın gelecek nesillerde çokça huzur ortamına ihtiyacı var.


Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz