...

7.5.2021
1238

ORUCUN SOSYAL HAYATA FAYDALARI

Efendimiz sav bir hadisi şeriflerinde bizlere hitaben buyuruyor ki: ''Kim, faziletine inanarak ve karşılığını yalnız Allah’tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır. Eğer kullar Ramazan’ın faziletlerini bir bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi.’’ Demek Ramazan ayı biz müminlerin hem dünya, hem de ahiret mutluluğu için kaçırılmayacak derecede mükemmel bir fırsat olduğu, Efendimiz sav in hadisi şerifinden net bir şekilde anlaşılıyor. Hem orucun şahsi hayata faydalarının yanında, sosyal hayata da son derece faydaları bulunmaktadır. Bu günkü yazımızda oruç sosyal hayatı nasıl düzenler bir parça bu manalardan bahsedeceğiz.

Orucun sosyal hayata baktığı yönüyle çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki: İnsanlar, gelir düzeyi ve varlık yönüyle muhtelif bir surette yaratılmışlardır. Cenab-ı Hak cc o farklılıklara binaen, zenginleri ihtiyaç sahiplerinin yardımına davet ediyor. Halbuki zenginler, ihtiyaç sahiplerinin hallerini ve problemlerini, oruç tutarak, yaşadıkları açlıkla tam hissedebilirler. Eğer oruç olmazsa, sadece nefsini düşünen çok insanlar bulunabilir ki, açlık ve ihtiyaç sahibi olmak ne kadar zor ve onların şefkate ne kadar muhtaç olduğunu idrak edemezler.Müminlerin muhtaç insanlara şefkatli davranması ise, hakiki şükrün bir esasıdır. Hangi fert olursa olsun, kendinden bir cihette daha ihtiyaç sahibi olan insanı bulabilir. O insana karşı mümin şefkat göstermek ile mükelleftir. Eğer kişinin oruç vesilesi ile nefsine açlık çektirme mecburiyeti olmaz ise, diğer ihtiyaç sahibi olan insanlara mükellef olduğu ihsanı ve yardımı yapamaz. Yapsa da tam olmaz. Çünkü oruç tutmayan mümin, açlık çekmediği için hakiki olarak o ihtiyaç sahibinin halini kendi nefsinde hissedemez.

Ramazan-ı Şerifteki tutulan orucun, kişinin nefsini terbiye ettiğinin çok hikmetlerinden bir hikmeti şudur ki: İnsanın nefisi daima hür ve serbest olmak ister. Hatta bazen yalnız nefsinin isteklerinin peşinden giderek, sadece kafasına göre yaşamak arzu eder. Ramazan ayında tutacağı oruç nedeni ile sayısız nimetleri yemede ve içmede sınırlandırılacağını düşünmek bile istemez. Elinde her türlü imkan da varsa, hele gafleti de yardım etmiş ise, bu nefis hiçbir şeyi dinlemeden arzularının peşinden gitmeyi tercih edecektir.

İşte Ramazan-ı Şerifte en zenginden en fakire kadar herkesin nefsi anlar ki: Kendisi nimetlerin hakiki sahibi değildir. O nimetlerin sahibi izin vermez ise, kişi onlara elini bile süremez. Hem insan oruç sayesinde hür olmadığını ve Allah’ın bir kulu olduğunu anlar. Nefsinin kafasına göre takılma arzularından kendini kurtarır ve hakiki şükrü yerine getirir.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat