...

30.9.2021
1000

SİYASETİ BUGÜNE BIRAKTIM

SİYASETİ BUGÜNE BIRAKTIM

Selma Kocabaş Aydın – “Dün Politikayı ve Muhalefeti bırakalım”  başlıklı yazımı okuyanlardan Esra hanım “Peki Siyaseti neden yazmadın? “ diye sordu. Çünkü siyaseti bugüne bıraktım.

Bu konuda, gazeteci olarak bugüne kadar hem seçenler hem de seçilenler cephelerinden edindiğim, hiç gündeme gelmeyen açılardan   gözlemlerimi de paylaşmak istiyorum.düşüncelerimi de paylaşmak istiyorum.  

Her insanın etkilendiği sahneler vardır hayatında. Benim etkilendiğim sahnelerden biri ; “Sen de mi Brütüs? “ sahnesidir. (Bu konuyu başka bir yazımda daha ayrıntılıve değişik açılardan da  yazacağım.)

William Shakespeare tarafından 1599'da yazılmış, dünyanın pek çok ülkesinde üstelik de günümüzde de hala sahnelenen, filmleri de yapılan Julius Caesar adlı eserinin son sahnesinde, Brütüs’ün öldürücü  bıçak darbesinden  sonra Sezar’ın son sözü;  “Sen de mi Brütüs? “

Burada; Roma senatörlerini y da  hayatı savaşlarla, fetihlerle geçmiş Sezar’ı yargılayacak değilim. Bunun için yeterli birikime sahip değilim. Ama bahsettiğim açı; İmtiyazları ve etkinlikleri daralan, bir eli yağda,  bir eli balda senatörler, senato çıkışında; bıçak darbeleriyle, Sezar’ı ortadan kaldırmak için birleşirler.  Bu senatörler arasında Sezar’ın üvey çocuğu  Brütüs de vardır.  Sezar'a karşı çıkan kişiler ile birlikte olan Brütüs, Sezar'ı ortadan kaldırmak için yapılan bir planın içerisindedir.  Sezar'ın can vermesine neden olacak bıçak darbesini Brütüs saplarken ; “Sen de mi Brütüs? “ Sezar’ın son sözü olur.

Çok şükür ki ; artık bu tür  iç karartan sahneler, tarihin sayfalarında kaldı. Ne öyle imtiyaz sahiplerinden oluşmuş senatörler ne de Brütüsler var artık.

Kendi ülkemizden de bakarsak, Türkiye Cumhuriyetinin bir ferdi olarak, bütün vatandaşlar seçme ve seçilme hakkına sahip. Anayasamız, kanunlarımız, kurumlarımız ile daha güzel, daha mutlu gelecek paydasında, her birimiz eşit haklara sahibiz.

Ne Alaka?

Dünkü yazımda yer verdiğim; Politika; Çok iki yüzlü, Muhalefet; zıtlık, karşıtlık iken, “siyaset”  de; seyis anlamına geliyor.  Siyaset kelimesi Türkçe'de "1. seyislik, at bakıcılığı, 2. devlet yönetme, yönetim" anlamına gelir. Arapça sws kökünden gelen siyāsat سياسة z "1. seyislik, .

Roma senatosu, diye başladık ya; işte politika ve muhalefet ve siyaset gerçek anlamları yönüyle, bence yukarıdaki sahnenin yaşandığı göstermelik senatolardan kalma  ifadeler diye düşünüyorum. Bu kelimelerin gerçek anlamları ancak “Sende mi Brütüs” dönem ve mekanlarında yerini buluyor.

Anlamlarına baktığımızda, rahatsız edici ifadeler tabiî ki de, kimsenin hoşlanacağı anlamlar değil. Fakat huzuru, elbirliğini, güzel işlerde, güzel hedeflerde elele, gönül gönüle olabilmeyi kim istemez.

Bizim Hukukumuzun temeli  anayasamız var kapı gibi,

“ sözlük (tdk)  anlamı ile :  

- Bir devletin yönetim biçimini belirten, yasama, yürütme, yargılama güçlerinin nasıl kullanılacağını gösteren, yurttaşların kamu haklarını bildiren temel yasa, kanunu esasi
- Temel, esas”

Kişisel hak ve özgülükler, kamunun hakları, yönetim biçimi, yasama, yürütme,  yargılamaların temel esasları belirlenmiştir.

Anayasadaki değişiklikler de yasal çerçeveler içindeki şekliyle yapılabilmektedir.

Anayasa değişiklikleri T.B.M. M. ve Cumhurbaşkanlığımız tarafından şu anda  gündemdedir. Her birimizin de bu konuda fikrini iletme hakkı ve yolu açıktır.

Halen, anayasa değişikliği çalışmaları sürüyor. Hangi maddeler üzerinde durulduğu ile ilgili bir fikrim yok. Ama ben başkanlık sistemine uyacak bazı maddelerin ele alınması gerektiğini düşünüyorum.

Mesela; (anayasamızdaki haliyle) milletvekillerinin görevleri:  “TBMM'nin başlıca görev ve yetkileri ise, kanun koymak, değiştirmek ve kaldırmak; Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetlemek; Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek; bütçe ve kesin hesap kanun tasarılarını görüşmek ve kabul etmek; para basılmasına ve savaş ilânına karar vermek; milletlerarası antlaşmaların onaylanmasını uygun bulmak, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun kararı ile genel ve özel af ilânına karar vermek ve Anayasanın diğer maddelerinde öngörülen yetkileri kullanmak ve görevleri yerine getirmektir. Anayasa ve yasalarda belirtilen diğer görevleri yapmaktır.

Diğer yandan Milletvekilleri, seçildikleri bölgeyi veya kendilerini seçenleri değil, bütün Milleti temsil ederler.”

Bütün bunlar Anayasamızda milletvekilleri için tanımlanan görevlerdir.” Milletvekilinin bölgesiyle ilgili bir çalışma yapması görevleri içinde değildir.  

Böyle olunca, aslında vekillerden hiç birimizin hiç bir şey istemeye hakkı yoktur. Fiiliyatta da; milletvekillerini belirleyen partileridir. Yani bizler milletvekillerini seçmiyoruz. Parti seçiyoruz. 

Bence, anayasada milletvekillerinin bölgelerinde de görev yapabilecekleri bir model olabilir. Parti organları dışında daha farklı seçilme usulleri getirilebilir. Mesela belediye başkanlarının aynı zamanda milletvekilliği görevini yapmaları, ya da tercihli oylama, olabilir. Zaten artık Başkanlık sisteminde,  konularının uzmanı, bakanlığına  hakim olabilecek,  vasıflarda seçebilme serbestliğindedir. Bunun işlevsel olduğu da bir gerçektir. Tabii ki devlet, millet, liyakat boyutlarında en iyi uygulamanın da birlik ve beraberlik içinde bulunabileceğine inanıyorum. Yeter ki; politika, muhalefet, siyaset kıskacından millet, devlet pespektifinde buluşulsun.

Bütün uzmanlar, bilim insanları, vatandaşlar, partili, partisiz, seçen seçilen herkesin barış içinde, milli değerlerimiz paydasında bir ortak sistemi belirleyip, bugün hoşlanmadığımız, polemiklerin, münazaraların  yerine, TÜRKİYE paydasında hizmet yarışı, proje yarışı ön plana çıksın…..

 

  


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat