...

29.7.2021
4356

Kütahya’nın Neyi Fazla?

İlimizin komşusu Afyonkarahisar’ın takdirle izlenen gözle görülür gelişmesini, dün Zafer e-dergi’den yaptığımız alıntılardaki ayrıntılı bilgilerle haberleştirdik. Afyonkarahisar’da; etkili projelerle değerlendirilen değerlerinin, büyük gelişme adımlarına  dönüşümü, ilimiz için  ilham verirken,  KÜTAHYA’DA NEDEN OLMASIN? Sorusunun cevabını da veriyor sanki; EĞER OKURSAK…..

Yazımın başlığı belki biraz ironik. Ama, eğer Kütahya’da şu anda; Kütahya’nın, merkez, ilçe, köy, mahalle ayırmaksızın değerlerini bilen bir Valisi,  “Proje getirin”  çağrılarıyla önemli destekler sağlayan bir kalkınma ajansı, Orman köylerinden taleplere pozitif bakan bir Orman Bölge Müdürü, güzel projelerin gerçekleşmesini teşvik eden, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kütahya’da özellikle tarımsal ve yerel ürünlerin tesciline destek veren  Ticaret Borsası Başkanı, Kapılarını işbirliğine açık tutan Dumlupınar Üniversitesi, Kütahya’nın termal ve doğal kaynaklarını çok iyi tanıyan,  Kütahya Milletvekili  tecrübesi, Sağlık Bilimleri Üniversitesi kurucu Rektörü, vizyonu geniş, şu anda sessiz sedasız önemli projeleri hayata geçiren Prof. Dr. Vural Kavuncu, Seyitömer kazılarında özveriyle, sevgiyle, dünya çapında önemli bulguları  ortaya çıkaran ve  bölgemizdeki  sıra dışı bulguları dünyaya duyuran, Prof. Dr. Nejat Bilgen………….. isminle yazamasam da, gönlünde bu yazıya konu olan kırıklığı taşıyan; 

“Kargadan başka kuş tanımayan” lar dışındaki Kütahya sevdalıları varken, yapılamazsa BÖYLE GELMİŞ BÖYLE GİDER. Ama Kütahya sahip olduğu değerleriyle bir bütün halinde, yıllardır özlenen beklenen açılımı sağlayabilicek  FAZLA’lara sahiptir. Bütün dinamikleriyle ve değerleriyle “EGENİN PARLAYAN YILDIZI” adayıdır. 

Kütahya’nın Eşsiz Değerleri 

KÜTAHYA TARİHTE DÖNÜM NOKTALARININ MERKEZİDİR 

İlk çağda: KÜTAHYA’DA 

TAVŞANLI  8 BİN YIL ÖNCE KURULDU; Tavşanlı’nın ünlü höyüğü ile ilgili yapılan ilk araştırmalarda buluntular, M.Ö 6000 yılında kurulan bir şehir olduğunu, İlerleyen yıllarda da önemli ticaret merkezi olduğunu, ortaya çıkardı. Pandemi nedeniyle ertelenen kazıları dünya  merakla bekliyor. Tavşanlı bunun farkında ,Tavşanlı Belediyesi ve Başkan Güler, bu konuda önemli destekler veriyor. 

SEYİTÖMER BULUNTULARI DÜNYADA YANKI UYANDIRAN ÖZELLİKTE : 

Prof. Dr. Nejat Bilgen tarafından yönetilen kazıda;  Erken Tunç Çağı: MÖ. 3000-2000  çağına ait buluntular arasında çıkan buluntular arasında dünyada yankı uyandıran , Domaniç Ormanında hala varlıklarını sürdüren kurbağaların seramik kaptaki formu, dünya çapında hem biyolojik, hem de, arkeolijik alanda yankı uyandıran eserlerden biri olarak Kütahya’da bulunmaktadıır. 

AYNI KAZIDA; ÇARKI BAŞINDA MEYDANA GELEN DEPREMDE YANAN BİR SERAMİK USTASININ ÖZELLİKLERİNİ YİTİRMEDEN ZAMANIMIZA ULAŞAN BEYNİ O DÖNEM HEYACAN UYANDIRAN BULUNTULARDAN BİRİDİR. 

FRİG VADİSİ 3000 yıllık gizemleriyle, frig  uygarlığının ünlü kralı MİDAS’ın izleriyle  cazibe merkezleri arasındadır. 

Heradot  Tarihinde Dünyanın o dönem en zenginleri arasındaki Frig Uygarlığının izlerini bulursunuz. 

AİZONAİ ANTİK KENTİ: kazılarla, yeni projelerle bu konudaki çalışmalar sürüyor. Çavdarhisar, büyüleyici haliyle, pek çok tarihi alanla yarışacak niteliktedir. İlçede ahşap evlerle bir  turizm cazibesi artırabilecek özelliklere sahiptir. 

KÜTAHYA BEYLERBEYİ TOPRAĞI

Kütahya Selçuklu devletinin son dönemlerinden itibaren GERMİYONOĞLU BEYLİĞİ ile Türk beyliklerinin yönetildiği merkez olmuştur. Ülkemizin önemli tarih profesörlerinden Halil İnalcık’ın  Has-Bağçede Ayş-u Tarab  kitabında, yeralan bilgilere göre;  Kütahya Beylerbeyliği , bugünkü Şaphanede çıkarılan bir anlamda zamanın petrolü değerine eşdeğerdeki ŞAP ile elde ettiği kazançlarla, dünyanın önemli sanat, bilim adamlarının toplandığı, adrestir.Aynı zamanda Domaniç’te filizlenen Osmanlı Devletinin kuruluşunda, büyümesinde, saray kültürünü edinmesinde, Germiyanoğlu zemin olan adrestir.

Kurtuluş Savaşında İlk Çarpışmanın Adresi : Kütahya –Eskişehir savaşlarıyla, donanımlı Yunan birliklerine bütün güçleriyle siper olan kahraman askerlerimiz ile Kurtuluş savaşının başlangıcı Kütahya’dır. 

ZAFERİN ADRESİ KÜTAHYADIR . 

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Zafer'den iki yıl sonra 30 Ağustos 1924'de Dumlupınar'da Cumhuriyet tarihimiz açısından oldukça önemli bir konuşmasında Dumlupınar için şöyle der: 

Hiç şüphe etmemelidir ki, yeni Türk devletinin, genç Türk Cumhuriyeti'nin temeli burada sağlamlaştırılmış oldu. Sonsuz hayatı burada taçlandırıldı. Bu sahada akan Türk kanları, bu gökyüzünde uçan şehit ruhları devlet ve cumhuriyetimizin sonsuz koruyucularıdır. Burada gerçeklerini söylediğimiz “Şehit Asker” âbidesi işte o ruhları, o ruhlarla beraber gazi arkadaşlarını, özverili ve kahraman Türk milletini temsil edecektir. Bu âbide Türk vatanına göz dikeceklere Türk'ün 30 Ağustos günündeki ateşini, süngüsünü, saldırısını, gücü ve iradesindeki şiddeti hatırlatacaktır.

EĞRİGÖZ KALESİ: Emet Eğrigöz’de bulunan Eğrigöz kalesi, aynı zamanda dünyada hala ilgi gören Drakula : Kazıklı Voyvoda 2. Vlade’in çocukken yetiştirildiği ve voyvoda olarak atandığında yaptıklarından dolayı yakalanarak hapsedildiği kaledir. Bu kale, dünya çapında pek çok kaynakta yeralmaktadır. 

DÜNYADA TEK KALMIŞ ORMAN: Tavşanlı Vakıf köyünde, dünyada tek kalmış orman olarak tescilli Pramidal Karaçam Ormanı, hem ağaç bilimcilerin, hem genetik biliminin, yüksek ilgi duyduğu ormandır. Ne yazık ki;bu orman Afyonkarahisar’da bulunan milli parklar müdürlüğüne bağlıdır. Orman ile ilgili bir araştırma merkezi, bilim adamları için bir başvuru yeri Kütahya’da bulunmamakla birlikte, Köy bu ormanın korunası noktasında boşalmıştır. 

DOMANİÇ ÇOBANÇAMI KORUSU : Domaniç’te literatürde tek Türk adıyla, türü keşfeden Türk profesör Şener adından Pinus nigra Şeneriana olarak giren ve tek tük bulunduğu halde dünyadaki tek koru halinde bulunan orman Kütahya’nın eşsiz değerlerinden biridir. Ne yazık ki bu alan da da henüz bir araştırma olmamıştır. 

YAYLACIK ORMANINDA OSMANLI ATLARI : Pek çok yerde yabani yılkı atları olsa da: genelde ormanda olmayan at sürüsü Tavşanlı Yaylacık ormanında dikkat çekmektedir. Bu atların Osmanlı döneminde, Tavşanlı Domaniç’te, atlı askerler için Devlet eliyle yetiştirilirken , silahlı dönemde, ödeneklerin kesilmesi nedeniyle salıverilen atlardan üredikleri ve ormanı mekan tuttukları üzerinde durulmaktadır. Bu konuda bir kapsamlı araştırma henüz yapılmamıştır.   

HABERLEŞME KULELERİ: Osmanlı döneminde, karakol, gözlem ve güvercinle haberleşme  görevleri olan iki Kule Kütahya’da zamana direnmeye devam etmektedir. Kulelerden biri, Tavşanlı Kayıköy’de diğeri Domaniç Berçin köyündedir. 

Yarın : Kütahya’da Neyi  Fazla?  -2-  
Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat