...

12.5.2021
608

ŞİİRLERLE RAMAZAN

 

Mâh-ı nevden Dicle’de gösterdi zevraklar misâl

Kim görüptür kim ola bir âsumanda bin hilal

 

Gönlümden gönüllerinize selam ve muhabbet ederken sözlerime Fuzûli’nin bir beyiti ile başlamak istedim. Şair beyitte der ki:

“Aydınlık yüzüyle gelen Ramazan bir “ruh şölenidir.” Ruhun aslına rücû etme; Allah’a dönme vaktidir. Çünkü o ruhlara Râb, kendi ruhundan üflemişitir.”

Bu ruhu cemale layık olabilmek için bin aydan daha hayırlı olan ve mağfiret kapılarının sonuna kadar açıldığı Ramazan ayını uğurlarken, içimize üflenen bu ilahi ruhun idrakine nail olmuş kullarından olmamızı Allah’tan niyaz ederim.

Şöyle hatırıma gelen birkaç şiir ile yazımı kuvvetlendirmek isterken bu sene de gönlümüz buruk bir şekilde uğurluyoruz Ramazan’ı. Camilerimiz boş, Kur’an sesine hasret bir ümmetin çığlığıyla dolup taştı. Sofralarımız Sıla-i Rahim’in eksikliği ile boynunu büktü. O kalabalık iftar sofralarından, eskilere dalıp gidilen anılarımızla kaldık. Hele misafiri çok seven bizler için pek bir zor oldu bu durum. Sosyal mesafeli bayram umarken evde duvarları seyredip, sosyal medyalı, bol görüntülü aramalı bir bayrama kaldık. En çokta beni hüzünlendiren, o hafif akşam serinliğinde kaldırımların üzerine kadar serilmiş seccadeleri bu sene de görememekti.  Bizim cami, her sene teravihi hatim ile kıldıran hocamız sayesinde dolup taşar, insanlar caddelere kadar saf tutardı. O yemyeşil minare gözü değenlerin gözünü aydınlatır, kalbi değenlerin kalbini aydınlatırdı. Ayetler dillerden döküldükçe, el açıp “âmin!” diyen milletin birliği ve dirliği umudumuzu diri tutardı. Açın halinden anlayıp, iki kaşımızın arasında zincire vurulan nefsimize bu sene de dur derken bir hayli buruğuz. Ama olsun. Müslüman Allah’ın rahmetinden ümidini kesmeyendir. Müslüman her daim mütebessim olan ancak gönlü de hüzünlü olandır. Necip Fazıl der ki:

Karagöz seyri değil, gözyaşı dökme ayı

‘Bilinmezi’i bilirler, bilseler ağlamayı

 

Ne güzel demiş Üstat, bu ay Allah’ın görünen ve görünmeyen bütün rahmetleri için de ağlama ayıdır. Zaten dünyayı sarsan bu büyük imtihan sayesinde evlere tıkılıp kalmışken, dökülen her bir gözyaşımız af ve mağfiret olarak geri dönsün. Öksüz kalan ümmetin şu mübarek ay hürmetine bütün duaları kabul olsun. Ah! Nerde o eski Ramazanlar! Dediğimiz nice Ramazanların hasretiyle bir daha yanıp tutuşmayalım. İç çekerek şu satırları yazarken, hemen aklıma Mehmet Akif’in şu dizeleri geliverdi:

Yâ Rab, şu muazzam Ramazan hürmetine,

Kaldır aradan vahdete hail ne ise.

 

Yâ Rab, şu asırlarca süren tefrikadan

Artık ezilip düşmesin ümmet ye’se

 

 “Belalar sağanak yağmurlar gibidir.” Der, Mesnevi-i Manevi’de Hz. Mevlana. Ve hemen ardından ekler:

مَعَنَا اللّهَ إِنَّ تَحْزَنْ لاَ ( Üzülme! Allah bizimle beraberdir.)

Sözlerime son verirken; Allah bizleri her ne olursa olsun bu mübarek ayın idrakine varan kullarından eylesin. Bizler görünen görünmeyen rahmete Niyazî-i Mısri üstadın dediği gibi:

Cem olup Hakk’a münacât edelim

Nûr-ı Kur’ân ile doğru yola gidelim

 

Başı rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem ateşinden azat olunan şu günlerde Allah bizleri ehl-i Kur’an, ehl-i sünnet, ehl-i Mü’min yolunda olanlardan eylesin. Nice Ramazanlara eriştirsin. Ȃmin!

Ey dostlarım ağlaşalım

Oruç ayı gitti yine

Hasret ile inleşelim

Oruç ayı gitti yine

 

Bir nûr idi Hak’tan gelip

Yere göğe nûru dolup

Sâdıkların elin alıp

Oruç ayı gitti yine

 

Lâedrî

 

Herkesin Ramazan Bayramı şimdiden mübarek olsun.

 

 

 


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat