Aile ve Çocuk

Aile;anne, baba ve çocuklardan oluşan en küçük yapıdır.  Başarılı , saygılı , topluma faydalı çocuk yetiştirmenin yolu anne ve babadan geçer. Anne ve babanın sergiledikleri tutum ve davranışlar bebeklik döneminden itibaren çocuk üzerinde etkili izler bırakır .Çocuk anne ve babasını örnek alarak büyür ve hayata alışır.Çocuklar kişilik oluşumu için gerekli olan rol model almayı aile içindeki üyeler ile gerçekleştirir. Bu rol modeller genellikle anne ve ya babadır . Model alınan aile üyesinin olumsuz davranışları çocuğun davranışını da şekillendirir. Bu nedenle anne ve babanın çocuğa iyi örnek olacak davranışlar sergilemesi çok önemlidir. Ayrıca anne ve babanın birbirleriyle ilişkisinin de sağlıklı olması gerekir .Anne ve babaların çocuklara karşı tutumları da çocukların gelişiminde çok önemlidir.  Anne ve babanın çocuk yetiştirmedeki görüş ayrılıkları , ani fikir değişimleri , farklı tepki göstermeleri çocukta dengesizlik ve kararsızlık yaratır. Böyle bir ailede yetişen çocuklar huzursuz ve olaylar karşısında ne tepki vereceğini bilemeyen bireyler olurlar. Çocuklarda aşırı koruyuculuk da onları etkileyen bir diğer tutumdur.  Çocuğunu tek başına bir birey olarak göremeyen ve güvenemeyen aileler aşırı koruyuculuk karşısında özgüvensiz çocuklar yetiştirirler. Ancak aşırı tutucu olmamak için ilgisiz de olunmamalıdır. Ailelerin çocuğu görmezden gelmesi, dışlaması onların güven duygusunu sarsar. İleriki dönemlerde saldırganlık ve zarar verme gözlenebilir. Peki nasıl çocuk yetiştirmeliyiz ?

Çocuk yetiştirmede sevgi, saygı, disiplin , ödül ve ceza yöntemi çok önemlidir.

Sevgi , çocukların gelişiminde en önemli etkendir . Çocuk koşulsuz sevgi bekler . Onun dış görünüşünden , başarılarından , yeteneklerinden dolayı değil koşulsuz sevin. Sevgi eksikliği olan çocuklarda uyumsuzluk , güvensizlik ve davranış bozukluğu görülebilir.  Bir birey olduğunu hissettirin ve onunla bütünleşin.

Saygı, her bireyin olduğu gibi çocukların da anne ve babasından beklediği bir tutumdur. Çocuklarınızın fikirlerini dinleyin, kararlarına saygı duyun.  Onların da  da birer birey olduğunu unutmayın.

Disiplin , düzenli bir aile yapısının oluşumu için gerekli bir etkendir . Disiplin içinde bulunulan topluma uyum sağlamak için olması gereken bir olgudur. Çocukların sorumlu davranış oluşumunu sağlar.  Ancak disiplinli olmak isterken fazla otoriter de olmamak gerekir. Disiplinsiz bir ailede yetişen çocuklarda bencillik görülürken ; fazla otoriter bir ailede yetişen çocuklarda ise öfke problemleri , korku ve isyankarlığa yol açabilir.

Ödül ve ceza , disiplinle birlikte kullanılması gereken bir yöntemdir. Ödül çocuğun istenilen davranışına karşı kullanılmalıdır ve çocuğun gelişimini pekiştirir. Ödül sadece çocuk hakettiği zamanlarda verilmelidir.  Maddi ödüller yerine duygusal bağlar ; sarılma , öpme daha sık kullanılan ödüller olmalıdır.  Ödülün çocuğa neden verildiği çocuk tarafından bilinmelidir. Ceza , çocuklarda istenmeyen davranışın tekrarlanmaması için uygulanan bir yöntemdir . Ancak ceza hiçbir zaman şiddet , kötü söz barındırmamalıdır. Çocuğa kurallar olduğunu belirtmek ve ne yapmaması gerektiğini anlatmak daha doğru olacaktır. 

Tüm yöntemlere her aile bireyinin uyması büyük önem taşımaktadır.

Unutmayın ; anne- babanın ayak izleri çocukların yol haritasıdır.

Çalışmalarıma katkı sağlayan Psikolog Ayşe Baştuğ hocama teşekkür ediyorum.

 

Tel: 0 546 633 56 50 Instagram 

adresimiz: psikocanakademi

mail: psikocan43@gmail.com


Paylaş: 

Okur Yorumları

Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.

Yorum Yaz