DERYA İÇİNDE DERYAYI BİLEN VAR MI?

Orta öğretim müfredatında yeralan, halkın da çok iyi bildiği bir söz her çağda oldukça yaygın kullanılan ; Hayali’nin ; “Cihan-ârâ cihan içindedir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler”, Kütahya’da pek çok toplantıda, Kütahya’ya atfedilen sözler arasındaydı.
Kütahya’nın, kültürel, tarihi, sosyal vasıflarının, yüksek değerlerinin, tevazu içinde yeterince dillendirilmediği, farkındalığına rağmen, anlatılmaz, sessiz sedasız içsel bir gurur olarak gönüllerde taşınırdı.

Kütahya’da sohbetler özellikle de, Merhum Ahmet Yakupoğlu, Abdullah Taktak, Hüseyin Yüce, gibi bilge sanatçılarımızın da içinde bulunduğu “GEZEK” olarak adlandırılan yerel etkinlik toplantılarında, zengin içerikli sohbetler ne yazık ki, genç kuşaklara yeterince aktarılamadı. O sıralar ne sosyal medya vardı, ne de görsel iletişim bugünkü kadar genişti.
Yazılı basın ve yerel televizyonlar da olabildiğince haber yapılırken, geniş kitlelere sınırlı olarak aktarılabiliyordu.
Zamanımızda ise, hızla akan haberleşme akışı içinde, hiç bir konu yeterince konuşulamadan deyim yerindeyse kaynayıp gidiyor.
Oysa, o yıllara göre, hareketlilik imkanları, organizasyon imkanları çok daha fazla. Ama gel gelelim, kimse zamanın akışından başını kaldırıp, çevresiyle ilgilenmeye fırsat bulamıyor.
Öyle ki; yaşadığı topraklarla ilgilenebilsin, değerleri, kültürü, tarihi, gelecek planlarını konuşabilsin…..
Bugün Türkiye’nin milli parklarını incelerken, Kütahya’nın Orman varlıkları, özel doğal tabiat harikaları gibi pek çok ender değerinin tescillenmediğini farkettim.

KÜTAHYANIN TEK MİLLİ PARKI VAR
MİLLİ PARKLAR; "Ulusal ve uluslararası alanda bilimsel ve estetik bakımından, ender bulunan tabii ve kültürel kaynak değerleri ile koruma, dinlenme ve turizm alanlarına sahip tabiat parçalarıdır."
Türkiye'nin dört bir tarafına yayılmış durumda olan milli parklar özellikle Akdeniz ve Karadeniz bölgerinde yoğunlaşmış durumda. 1958 yılında ilk ilan edilen milli park olan Yozgat Çamlık Milli Parkı'ndan bugüne 47 milli parkımız bulunmakta. Kütahya’nın listede tek Milli Parkı bulunuyor.

Başkomutan Tarihî Millî Parkı, Türkiye'nin İç Anadolu Bölgesi'nde tarihî ve kültürel değerlerin korunması amacıyla , 8 Kasım 1981'de ilân edilen millî park. Millî Mücadele'nin dönüm noktası olan çarpışmaların yaşandığı; günümüzde Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak illeri sınırları içinde kalan toplam 42.183 hektarlık alandan oluşmaktadır. Alan içerisinde çeşitli şehitlikler, anıtlar ve bir de müze bulunmaktadır.

İki bölümden oluşan parkın Kocatepe bölümü Afyonkarahisar kentinin güneybatısında yer alıp Kocatepe Anıtı'nı da ihtiva etmektedir. Dumlupınar bölümüyse Afyonkarahisar'ın Sinanpaşa, Kütahya'nın Altıntaş ve Dumlupınar, Uşak'ın Banaz ilçelerine ait topraklar üzerinde yer almaktadır. Mustafa Kemal Paşa'nın ünlü "Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz'dir, ileri!" emrini verdiği yer Uşak'ın Eşme ilçesine bağlı Takmak köyüdür.

Kütahya bu listeye, Dünyada tek kalmış TAVŞANLI’NIN VAKIF KÖYÜ PRAMİDAL ÇAM ORMANI, DOMANİÇ ORMANLARI MİLLİ PARK olarak düzenlenerek, liste artırılabilir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Selma Kocabaş AYDIN - Mesaj Gönder