İYİLİKLER GÜNEŞ IŞINLARINA BENZER

İyilikler güneş ışığı gibidir. Uzay derinliklerinden evlerimizin derinliklerine kadar gelip, asla yokolmayan güneş ışınları, duvarları aşan ultraviyole ışınları gibi, iyilikler de, asla yokolmazlar. Dalga dalga yayılılırken, karamsarlıkları, hüzünleri darmadağın ederler.
Bugün Tavşanlı’da pek çok kişi yıllarca, Tavşanlı gençlerinin iyiye, güzele doğru yolculuklarında kimine vesile, kimine destek olan Arslan Ergüç vefatının duyulmasının ardından çokça anıldı. Rahmetle anıyoruz, anmaya devam edeceğiz.

Bir dostumuz, bana Arslan Hocamızla ilgili bir anlattı;
Hevesle köyden ortaöğretim için gelen çocuklardan biri kırtasiyecide ders araçlarını alırken, Arslan hoca da oradaymış. Çocuk, kitap, kalem, defterlerinden sonra bir de dolmakalem almak istemiş. Ama parası yetmemiş. Tam geri bırakacağı sırada, Arslan hoca farkederek, kırtasiyeciye farkettirmeden işaret ederek, “ yeniden hesapla bakalım” der. Kırtasiyeci bir daha hesaplar gibi yapıp, dolmakalemi de ekleyip çoçuğa, tamam yetiyor paran der.
Bu gibi çok anı dinledim. Arslan Hoca okul Müdürü olsa da; kantinde, kırtasiyecilerde, okul bahçesinde, koridorlarda belli etmeden, öğrencilerinin hayatlarına dokunan büyük küçük iyilikler yaparmış.

TAVŞANLI’da iz bırakanlardan “KOMUTAN” Tevfik Okyayüz de; eğitimini sürdürmek isteyen çocuklara, eğitim imkanı desteği sağlarmış. Yine bu konuda, önemli destekleriyle Üniversite eğitimlerine katkı sağlayan Zeytinoğlu’da çok sayıda öğrencinin yüksek öğrenimine imkan sağlamış.
Üniversite sayıları arttı. İllerde yüksek öğretim kuruluşları gelişti. Artık eskisi kadar büyük sıkıntılar yok. Ayrıca, kredi , burs destekleri de daha çok eskiye oranla.

Bir mahalle muhtarımız anlattı; ilk muhtar olduğu dönemlerde mahallesinde çok sayıda yardım desteğine ihtiyaç duyan varken son birkaç yıldır, bu sayıda çok azalma olduğunu, çok sayıda yardım alan ailenin “ artık ihtiyaçlarının kalmadığını beyan ettiklerini ifade etti.

Ancak İYİLİK sadece ekonomik destekle sınırlı değil tabi ki… Tavşanlı boyutundan bakarsak; ilçeye katkı sağlayacak, ekonomik, sosyal, kültürel alanlarda faaliyetlere ivme katacak, etkinlikler pek görünmüyor.
Belediyede çalıştığım dönemde organize ettiğimiz, TAVŞANLI ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU’na çok sayıda Tavşanlı ile bir şekilde bağlantısı olan, bilim insanlarımız, şirket yetkililerimiz, bürokratlarımız, davet edilip, Tavşanlı ile buluşma, TAVŞANLI’nın potansiyelini değerlendirme imkanı bulunmuştu. Bu sempozyuma katılanlardan biri olan Prof. Gündüz Özışık Tavşanlı’daki termik santral külleri ile ilgili bir çalışamayı başlatmış, gönderilen kül numuneleriyle yaptıkları proje sonucunda, küllerin inşaat malzemelerine katkı olarak kullanılması sağlanmıştı.

Çok sayıda Tavşanlı kökenli, uzman, bürokrat, araştırmacı ve akademisyenlerimiz var. Hepsi de memleketinden gelen çağrılara açık. Ama bir organizasyon gerekiyor.
Böyle bir organizasyonda, belki de yeni ufuklara açacak önemli fikirler ortaya çıkabilir.
Yeni yıl yaklaşırken, birlik beraberlik içinde; “TAVŞANLI HEPİMİZİN” buluşmaları gerçekleştirilerek yeni ufuklara ulaşabiliriz.
2024 yılının bu etkinliklerin arttığı bir yıl olmasını diliyoruz.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Fatma Selma Kocabaş AYDIN - Mesaj GönderAnket Simav Naşa Beldesinde AK Parti Belediye Başkan adayı kim olmalı?
Tüm anketler