Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

Kütahya’da gökyüzünde görülen kümülüs bulutları adeta şov yaptı…

Büyütmek için resme tıklayın

Meteorolojinin yayınladığı 'Bulut atlası' verilerine göre 100’den fazla bulut çeşidi bulunurken,  Kütahya’da bugün görülen kümülüs bulutları adeta görsel şov yaptı.

Isınan havanın yükselerek soğuması sonucu oluşan bulut türü olan Kümülüs bulutlarında, su taneciklerinin yoğunlaşması aynı seviyede, çizgide başladığı için alt kısımları düz şekilde meydana geliyor.  Görünümleri sütun veya pamukların yığıntısına benzerken, gökyüzünde çok farklı görsel şölen yer alıyor.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

BULUTLAR NASIL OLUŞUR?

Bulutlar, temel olarak havadaki su damlacıkları veya minik buz kristallerinin yoğunlaşması ile oluşan kitlelerdir. Bulutların oluşumunda hem yeryüzü şekillerinin hem de hava olaylarının rolü olduğundan, bulut oluşumlarını gözlemleyerek bu etkenler hakkında bilgi edinmek de mümkündür. Bulutların oluşum sürecinde, yeryüzünden sıcak hava dalgaları ile yükselen su damlacıkları rol alır. İrtifa (yükseklik) arttıkça gerçekleşen doğal soğuma süreci, yüksek irtifalardaki hava olayları, alçak basınç bölgeleri veya dağlar gibi yer şekillerine çarpmaları gibi sebepler ile giderek soğuyan bu damlacıklar, havanın yoğuşma noktasının altında bir sıcaklık ve basınç seviyesine ulaştıklarında yoğuşarak gözle görülür hale gelirler. Bu yoğuşma esnasında havada bulunan toz zerresi, polen ve benzeri parçacıklar ise çekirdek görevi görerek, su damlalarının etraflarında toplanmasını sağlayıp bulut oluşumu sürecinin hızlanmasında rol oynayabilirler.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

GÖKYÜZÜNDE GÖRDÜĞÜMÜZ BULUT ÇEŞİTLERİ VE ÖZELLİKLERİ: YÜKSEK BULUTLAR:

Yüksek bulutlar (600 metre üzeri) olarak adlandırılan bulut türleri, yaklaşık 20.000 fitin üzerinde oluşur ve “cirro” ön ekiyle adlandırılırlar. Yüksek irtifalarda oluşur ve gölge yaratmazlar. Bu seviyedeki bulutlar genelde buz kristallerinden oluşurlar ve ince, çizgili ve beyaz görünürler. Cirrus, Cirrocumulus ve Cirrostratus olarak üç ana gruba ayrılırlar.

Cirrus: Narin, tüylü görünümlü bulutlar

Latince at kuyruğu, saç tutamı anlamına gelen Cirrus bulutları, gökyüzündeki ince buz tanelerinden oluşan narin, tüylü görünümlü bulutlardır. İnce şekilleri, buz kristallerini büken ve şeritler halinde yayan rüzgar akımlarıyla oluşur. Genelde sakin havalarda görebileceğimiz bu bulutlar, ince, uzun ve çizgisel formdadırlar.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

CİRROCUMULUS: KÜMELER HALİNDE GÖRÜNÜRLER

Latince kümelenmiş, toplanmış anlamına gelen Cirrocumulus bulutları da Cirrus bulutlarına benzer şekilde buz taneciklerinden oluşur. İçlerinde bulunan buzlanmamış su tanecikleri dolayısıyla bazen parçalı, tabaka benzeri görünümde bazen de dalgalarla dolu veya küçük tanelerden oluşmuş kümeler halinde görünürler.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

CİRROSTRATUS: TÜM GÖKYÜZÜNÜ ÖRTÜ GİBİ KAPLAR

Latince yayılmış, ince serpilmiş anlamına gelen Cirrostratus bulutları, yüksek miktarda su damlacığından oluşması sebebiyle tüm gökyüzünü bir örtü gibi kaplayan ince, beyaz bulutlardır. En çok kışın görülen bu bulut türü, içerdiği yüksek nem miktarı sebebiyle yağmur veya kar habercisi olarak da bilinirler. Aynı zamanda güneş veya ayın etrafında bir hale oluşumuna da sebep olabilirler.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

ORTA YÜKSEKLİKTEKİ BULUTLAR:

Orta yükseklikteki bulutlar(2000-6000 metre), “Alto” ön eki verilen, troposferin orta seviyesindeki bulutlar, 6.500 ile 20.000 fit arasında görünürler. Yüksekliğe, yılın zamanına, troposferin dikey sıcaklık yapısına göre oluşan bu bulutlar sıvı su damlacıkları, buz kristalleri veya donma noktasının altındaki seviyede olan damlacıklardan oluşurlar. Orta seviye bulutlar, Atostratus, Altocumulus, Nimbostratus olarak üçe ayrılır.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

ALTOSTRATUS: YOĞUN YAĞMUR YAĞIŞININ HABERCİLERİ

Buz kristalleri ve su damlacıklarından oluşan gri veya mavi-gri renklerdeki bulutlardır; bu bulutlar genellikle tüm gökyüzünü kaplar. İçinde biriktirdiği su damlacıkları ve kapalı görüntüsü yoğun yağmur yağışlarının habercisi konumundadır.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

ALTOCUMULUS: İLKBAHAR VE YAZ AYLARINDA OLUŞURLAR

Parçalı ve gri katmandan oluşan, birçok küçük, tüylü ve dalgalı görünümlü bulutlardır. Sıvı su taneciklerinden oluşurlar ancak genellikle yağmur üreten bir yapıya sahip değillerdir; ilkbahar ve yaz aylarında oluşan bulutlardır.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

NİMBOSTRATUS: YAĞMUR YA DA KAR YAĞIŞININ HABERCİSİ

Yağmur veya kara dönüşen gri renkli ve kalınlıkları dolayısıyla güneş ışığını engelleyen karanlık bulutlardır.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

ALÇAK YÜKSEKLİKTEKİ BULUTLAR:

Alçak yükseklikte bulutlar (2.000 metre altında), adları “strato” kelimesinden türetilmiş olmasına karşın, düşük seviyeli bulutların sahip olduğu bir ön ek yoktur. 6.500 fit altında oluşan bu bulutlar, sıvı su damlacıklarından veya aşırı soğutulmuş damlacıklardan oluşur. Kışın, fırtınalı havalarda görülen bulutlardır. Alçak seviyedeki bulutlar yatay katmanlı ve dikey katmanlı olarak iki şekilde oluşur ve genelde yağmurlu havaların habercisidir.

Gün batımında güzel bir görüntü oluşturur ve değişen boyutları ve şekilleri onları gözlemleyip, hayal gücümüzü kullanarak bir şeylere benzeterek eğlenmemize sebep olabilir. Ancak tepelerinin yuvarlaklaşıp, renginin griye dönmesi yağmur habercisi olabilir.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

STRATUS: YÜKSEK BÖLGELERDE SİS GİBİ GÖRÜNÜRLER

Genellikle tüm gökyüzünü kaplayan ince, beyaz tabakalar gibi gözüken bulut türüdür. Çok ince oldukları için nadiren yağmur veya kar üretirler. Bazen dağlık alanlarda veya tepelerde sis gibi görünürler.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

CUMULONİMBUS: DİĞER ADIYLA 'FIRTINA BULUTU'

'Fırtına bulutu' olarak da bilinen bu bulut türü devasa bir kule gibi görünen bulut türüdür. Üst kısmı genellikle düz, çizgisel ve liflidir. Genelde çok karanlık olan bu bulut türü alçakta ve düzensiz bir şekilde bulunur. Dolu yağışı ve hortum üreten bulut türlerindendir.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

CONTRAİLS: UÇAKLARIN OLUŞTURDUĞU BULUTLAR

Yüksek fitlerde uçan jet uçakları sebebiyle oluşan bulutlardır. Jet motorlarının egzozundaki su buharından yoğunlaşan su damlacıkları tarafından oluşurlar. Doğal bir oluşum olmasa da bulut kategorisine girerler ve gökyüzündeki nem katmanları hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olabilir.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

MAMMATUS: KESELER HALİNDE GÖRÜNÜRLER

Bu bulutlar aslında Altocumulus, Cirrus, Cumulonimbus benzeri şekillere sahip bulut türleridir. Keseler halindeki görüntüsü, bulutun içindeki soğuk hava aşağı yöneldiğinde oluşur. Şiddetli yağışların habercisi olabilir.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

OROGRAPHİC: İKİ HAVA KÜTLESİNİN BULUŞTUĞU BULUTLAR

Bu bulutlar, şekillerini havayı üzerlerinde veya çevresinde hareket etmeye zorlayan dağlardan veya tepelerden alırlar. Deniz meltemleri sebebiyle de oluşabilecek bu bulut türü genellikle iki hava kütlesinin buluştuğu çizgiler olarak görünürler. Öğleden sonra gök gürültülü ve sağanak yağışların habercisi olabilir.

DAİRE GİBİ GÖRÜNÜRLER

Merceksi bulutlar olarak anılan bu bulutlar, mercekler, bademler veya uçan daireler şeklindedir. Şekillerini engebeli arazilerden veya sadece su damlacıklarının düz arazide yükselme şeklinden alabilir. Hava olaylarına yönelik bilgi almamızı sağlamaz.

Kütahya’da bulutlar görsel şova dönüştü

19 Ara 2023 - 18:45 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kütahya'nın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kütahya'nın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kütahya'nın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kütahya'nın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.