Gedizli firma 223 bin 500 liralık hibe alacak

Kütahya’nın Gediz İlçesinde, bir firma sunduğu proje ile 223 bin 500 liralik hibe alacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin Ticaret ve Sanayi Bakanlığına sunduğu proje kabul edildi. Kadın istihdamını arttırmak için kurulan kooperatif bu kapsamda sade ve sebzeli ürün üretimine de başlayacak.

2022 yılında ‘ Gediz’de Tarhana ile Dar Hane Kalmayacak’ projesi kapsamında kurulan, Üreten kadınların kalkınması, istihdamının sağlanması amacıyla Sınırlı sorumlu Gediz Elif Ana Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Münevver Yamaner proje kapsamında Ticaret ve Sanayi Bakanlığından 223 bin 500 liralık hibe desteği alacaklarını söyledi.

AMACIMIZ GEDİZ TARHANASINI TANITMAK

Yamaner,

“Kooperatifimiz Zafer Kalkınma Ajansının Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı projeleri kapsamında ‘Gediz’de Tarhana ile Dar Hane Kalmayacak’ projesi içerisinde oluşturulmuş bir kooperatiftir. Kooperatifimizin kuruluş amacı Gediz tarhanasını tanıtmak bunun yanında kadınlarımızı istihdam etmektir. Bu amaçla Erdoğmuş köyünde kurulan kooperatifimizde Ağustos ayında 10 kadını istihdam ederek üretimimize başlamış bulunmaktayız. Temel ürünümüz tarhananın yanında bizler erişte ve erişte türlerini üretme ihtiyacı duyduk. Bu sebeple sade ve sebzeli ürünleri üretme ihtiyacı için Sanayi ve Ticaret Bakanlığının Kooperatif Destek Hibe Programına bir başvuruda bulunduk” dedi.

223 BİN 500 LİRALIK HİBE DESTEĞİ ALACAKLAR

Ticaret Bakanlığının Kooperatif Destek Hibe Programına kabul gören proje için Yamaner

“Bu proje kapsamında 223 bin 500 liralık bir desteğimiz kabul gördü. Bu destekle birlikte biz bir adet nem alma makinesi, bir adet kurutma fırını, bir adet yufka açma makinesi ve iki adet pişirme ocağı almak için projemizi oluşturduk. Amacımız temel olarak tarhana üretimi olsa da bunun yanında sade ve sebzeli erişte üretimi devamında da diğer doğal ürünlere yönelerek kooperatifimizin üretimini artırmak, daha fazla kadın istihdamını yapmaktır” açıklamalarında bulundu.

21 Kas 2023 - 10:00 Kütahya/ Gediz- Ekonomi

Muhabir  İsmail Yalçın