Kütahyalı ressam Yakupoğlu, doğum gününde anıldı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Kütahyalı dünyaca ünlü ressam, neyzen ve minyatür sanatçısı Ahmet Yakupoğlu’nun doğum günü nedeniyle program düzenledi.

Büyütmek için resme tıklayın

YAKUPOĞLU MÜZESİNDE PANEL DÜZENLENDİ

Eserlerini ve mal varlığını bağışladığı DPÜ tarafından, Yakupoğlu'nun Maltepe Mahallesi'nde büyüdüğü evinin yanında inşa edilen müzedeki program kapsamında Yakupoğlu’nun anlatıldığı panel düzenlendi.

“GENÇLERİMİZ YAKUOPĞLU İLE ÖVÜNSÜNLER”

Panel moderatörü DPÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, yaptığı açılış konuşmasında, Yakupoğlu’nu rahmetle andığını söyledi.

Üniversite olarak Yakupoğlu’nun hatırasını yaşatmaya devam edeceklerini kaydeden Kızıltoprak, şöyle devam etti:

“Yakupoğlu Kütahya’nın ve Türk-İslam medeniyetine büyük katkılar olmuştur. Bütün gençlerimiz böylesine büyük atalara sahip oldukları için övünsünler. Gençlerimiz onların yerini almak için gayret etsinler. Bugün Kütahya’da birçok eseri bizler onun eserleri sayesinde hatırladık. Bu eserler restore edilip orijinal haliyle korunuyorsa bu Yakupoğlu sayesindedir.”

RESİM SERGİSİ VE BALMUMU HEYKELİ AÇILDI

Panele konuşmacı olarak katılan Prof. Uğur Derman ve tezhip sanatçısı Prof. Dr. Çiçek Derman da Yakupoğlu’nu anlattı.

Panelin ardından Kütahyalı naif ressam Halil Kırkıl’ın eserlerinin yer aldığı resim sergisi açıldı. Sergi açılışından ardında da Ahmet Yakupoğlu Güzel Sanatlar Lisesi görsel sanatlar öğretmeni Şaban Uysal tarafından yapılan ve Ahmet Yakupoğlu Müzesi’ne bağışlanan Ahmet Yakupoğlu balmumu heykeli de açıldı.

Program, Uysal’ın heykel hakkında bilgi vermesi ve eserlerin ziyaret edilmesiyle sona erdi.

20 Kas 2023 - 18:15 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Merve Ergün