Kütahya'da kış lastiği takma zamanı geldi!

Kış lastiği takma zorunluluğu başlıyor: İşte detaylar…

Büyütmek için resme tıklayın

Kütahya sakinleri için kış lastiği takma vakti yaklaşıyor. 1 Aralık'ta başlayacak olan kış lastiği kullanım zorunluluğu, güvenli bir kış seyahati için olmazsa olmazlar arasında. Kış lastiği takmanın önemi ve uygulamanın ayrıntılarına dair her şeyi bu haberimizde bulabilirsiniz.

KIŞ LASTİĞİ NEDEN GEREKLİ?

Kış aylarında kar, buz ve soğuk hava koşulları nedeniyle yollar kayganlaşır ve normal lastiklerle güvenli bir sürüş sağlamak zorlaşır. Kış lastikleri, soğuk hava koşullarında daha iyi yol tutuşu sağlayarak olası kazaların önüne geçmeyi amaçlar. Peki, bu lastiklerin farkı nedir ve ne zaman takılmalıdır?

1 ARALIK'TAN İTİBAREN ZORUNLU

1 Aralık itibarıyla başlayacak olan kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Nisan'a kadar sürecek. Bu tarihler arasında, özellikle karlı ve buzlu yollarda güvenli sürüş için kış lastikleri hayati önem taşıyor.

Kütahya İl Emniyet Müdürlüğü, vatandaşları kış lastiklerini zamanında takmaları konusunda uyarıyor ve kış lastiği kullanımının her bir tekerlek için geçerli olduğunu hatırlatıyor.

4 TEKERLEK ÜZERİNDEKİ ÖNEMİ

Kış lastiklerinin aracın tüm tekerleklerine takılması gerekiyor. Ön tekerleklere takılan kış lastikleri direksiyon hakimiyetini artırırken, arka tekerleklere takılanlar ise aracın yolda stabil kalmasını sağlıyor. Uzmanlar, dört tekerleğe de kış lastiği takılmasının, sürücülerin güvenliğini maksimize ettiğine dikkat çekiyor.

20 Kas 2023 - 19:00 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi