Kütahya'yı ayılar bastı

Son dönemde Kütahya genelinde artan ayı vakaları endişe yaratıyor. Peki ayıların insanlara yaklaşmasının ardında yatan sebepler neler?

Büyütmek için resme tıklayın

Son günlerde Kütahya'nın çeşitli ilçelerinde ayıların insanlara yaklaştığı vakalar yaşanıyor. Uzmanlar, ayıların beslenme alışkanlıklarının değişmesinin bu vakalardaki en büyük etken olduğuna dikkat çekiyor.

SEKİÖREN'DE KADINA AYI SALDIRDI

Kütahya'nın Sekiören köyünde 30 Kasım'da bir kadının cesedine ayı saldırdığı ihbarı üzerine bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. Yapılan incelemede, cesedin köyde yaşayan 68 yaşındaki Emine Akçay'a ait olduğu belirlendi.

DOMANİÇ'TE AYI ÇOCUK PARKINA GİRDİ

Bir diğer vaka Domaniç ilçesinde yaşandı. Bir ayının çocuk parkına girerek yiyecek aradığı görüldü. Çevredekilerin ihbarıyla gelen ekipler ayıyı bölgeden uzaklaştırdı.

Yetkililer, "Ayıların insan yerleşim yerlerine inmesi tehlike yaratıyor" uyarısında bulundu.

TAVŞANLI'DA AYI BAĞ EVİNE GİRDİ

Tavşanlı'nın Derbent köyünde bir ayı, bağ evine girerek fasulye ve elmaları yedi. Ayı daha sonra olay yerinden uzaklaştı.

TAVŞANLI'DAN SONRA GEDİZ'DE

Kütahya’nın Gediz ilçesine bağlı Gökler Beldesi’nin Karapınar mevkiinde boz ayı görüntülendi. Yakın zamanda defalarca Domaniç ilçesinin çeşitli bölgelerine gelen ve vatandaşlar tarafından şikayetçi olunan ayılar bu kez de Gediz ilçesi sınırlarında görüldü. Boz ayı, Gökler Beldesi’nde fotokapana görüntü verdi.

20 Kas 2023 - 14:00 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Merve Ergün