‘Sessiz katil’ Kütahya’da: Çok dikkatli olunmalı

Yetkililer vatandaşları uyarırken çok dikkatli olunmasını istiyorlar.

Büyütmek için resme tıklayın

Kış aylarının gelmesi ile birlikte Kütahya’da son günlerde artan yangın olayları herkesi derinden üzdü. Tavşanlı’da meydana gelen iki olay’da bir kişi hayatını kaybederken, iki evde yangında büyük zarar gördü.

Emet ilçesinde meydana gelen olayda da yine ev yanarak kül olurken bir kişi hayatını kaybetti. Yaşnan bu olaylar sonrasında yetkililer bir kez daha vatandaşları uyardı.

SESSİZ KATİL OLARAK BİLİNİYOR

Karbonmonoksit Gazı; doğal gaz, gaz yağı, benzin, tüp gazı, kömür ve odun gibi yapısında “karbon’’ bulunan yakıtların yanması veya tam olarak yanmaması sonucunda oluşan dumanda yer alan zehirli ve yanıcı bir gaz.

Tatsız, renksiz, kokusuz olması ve tahriş etme özelliğinin olmaması nedeni ile fark edilmediği için “Sessiz katil” olarak biliniyor. Ülkemizde bilgisizlik, yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba şofben baca zehirlenmeleri hemen her yıl kış aylarında özellikle alçak basınçlı havalarda lodos rüzgarının etkili olduğu zamanlarda onlarca kişi özellikle sobadan olmak üzere sızan karbonmonoksit gazı ile zehirleniyor.

YETKİLİLER UYARIYOR

Başta soban olmak üzere yaşanabilecek her türlü Karbonmonoksit Gazı zehirlenmelerine karşı vatandaşlara uyarılarda bulunan yetkililer vatandaşların çok dikkatli olmasını ve bulundukları odaların sürekli havalandırılması gerektiğini belirtiyorlar.

Gece yatarken sobanın durumunun mutlaka güvenli hale gelmesi gerektiğini belirten yetkililer rüzgarlı havalarda da özellikle dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanması gerektiği, Dumanın geri tepmesini önlemek için bacaların en üst noktasının çatının en üst noktasından 1m. daha yüksekte olması sağlanmalı ve baca şapkasının mutlaka takılması gerektiği, alçak basınçlı lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmeleri kaynaklı ölüm olaylarında artış görüldüğü için eğer bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılması gerektiği, yakılması zorunlu ise gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmesinin önemli olduğu belirtiliyor.

19 Kas 2023 - 11:00 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi