Kütahya’da ayakkabı tamirciliğinde iş çok eleman yok!

Kütahya'da geleneksel bir zanaat olan ayakkabı tamirciliği mesleği, yeni çırakların yetiştirilememesi nedeniyle zor bir dönemden geçiyor. Mevcut ayakkabı tamircileri, artan talepleri karşılamak için yoğun çaba sarf ediyorlar.

Büyütmek için resme tıklayın

ZAMANINDA İŞ YOK ELEMAN ÇOKTU, ŞİMDİ İŞ ÇOK ELEMAN YOK

Dönenler Meydanı'nda uzun yıllar hizmet veren ve son 10 yıldır Balıklı Mahallesi'nde faaliyet gösteren ayakkabı tamircileri, şu sıralar yoğun taleplerle karşı karşıya. Bu nedenle mesleklerini bırakan bazı zanaatkarlar, şimdi talep patlamasıyla yeniden aranıyorlar.

EKONOMİK SIKINTILAR AYAKKABI TAMİRİNE İLGİYİ ARTIRDI

Yaklaşık 25 yıldır ayakkabı tamirciliği yapan Mehmet Bağcıoğlu, artık ayakkabı tamiratının yanı sıra çanta, valiz, bavul tamiri de yaptığını söylüyor. 10 yıl önce yeni bir yerde hizmet vermeye başladıklarında işlerin çok sakin olduğunu ve müşteri sayısının düşük olduğunu belirtiyor.

Ancak son zamanlarda ekonomik sıkıntıların artması ve fiyatların yükselmesi nedeniyle insanların mevcut eşyalarını tamir ettirmeyi tercih ettiğini söylüyor. Bu durumun mesleğe olan ilgiyi artırdığını ve işlerinin yoğunlaştığını dile getiriyor.

“YENİ NESİL MASA BAŞI İŞ İSTİYOR”

Mehmet Bağcıoğlu, mesleklerinin son temsilcileri olduklarını ve yeni çırakları yetiştiremediklerini belirtiyor. Taleplerin arttığı bu dönemde zanaatkarların işleri yetiştirmekte zorlandığını ifade ediyor ve gelecekte mesleklerini devam ettirmenin zorluğuna dikkat çekiyor. Ayakkabı tamirciliği mesleğinin yeni nesil tarafından ilgi görmemesi nedeniyle çırak yetiştirme konusunda zorlandıklarını belirtiyor. Mesleğin kirli ve paslı bir iş olduğunu söyleyerek, yeni neslin masa başı işlere daha fazla ilgi gösterdiğini ifade ediyor.

31 Eki 2023 - 14:00 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Merve Ergün