TÜİK verileri açıkladı; İşte 4 kişilik ailenin aylık gideri

TÜİK tarafından güncel ekonomi verileri açıklandı. Bu verilerin içerisinde bir ailenin aylık gider ve gelirlerine ilişkin paylaşımlar da bulunuyor.

4 KİŞİLİK BİR AİLENİN YOKSULLUK SINIRI 44 BİN LİRA OLDU

TÜRK-İŞ fiyat değişikliklerini ve ailelerin geçim koşullarını ortaya koymak için her ay yayımladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın Ekim 2023 sonuçlarını açıkladı. Böylelikle 4 kişilik bir ailenin aylık geçim ücreti ortaya çıktı. TÜRK-İŞ her ay yayımladığı Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın Ekim 2023 sonuçlarını açıkladı. Buna göre, bu ay 4 kişilik aile için açlık sınırı 13 bin 648 lira, yoksulluk sınırı 44 bin 573 lira oldu.

AİLE VERİLERİNİN YANI SIRA BEKAR ÇALIŞAN VERİLERİ DE AÇIKLANDI

Bu veriler içerisinde çarpıcı bir gerçek de ortaya çıktı. Buna göre bekar bir çalışanın yaşama maliyeti aylık 17 bin 803 lira olarak belirlenirken, Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,62 arttı.

GIDA ÜRÜNLERİNDEKİ FİYATLAR SÜREKLİ ARTIŞTA

Araştırmada enflasyon göstergelerinde de artış izlendi. Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış Ekim'de bir önceki aya göre yüzde 2,62 oldu. 10 aylık değişim oranı ise yüzde 68,30 olarak tespit edildi. Son 12 ay itibariyle değişim oranı yüzde 84,29 oldu. On iki aylık ortalamalara göre değişim oranı ise yüzde 99,96 olarak hesaplandı.

Kaynak: TGRTHaber

31 Eki 2023 - 08:00 Kütahya- Ekonomi