Tarihi Emet Han’ının restorasyonu 2024 yılında başlayacak

Emet’teki tarihi Emet Han’ı hakkında restorasyon kararı verilmiş ve çalışmaların başlaması bekleniyordu. Ancak son gelişmelerle birlikte yapılacak restorasyon çalışmalarının 2024 yılında başlayacağı duyuruldu.

Büyütmek için resme tıklayın

2024 YILINDA RESTORASYONA BAŞLANACAK

Kütahya’nın Emet ilçesinde Babuk Bey Camii ile birlikte Osmanlı mimarisinin 2 önemli eserinden birisi olan ve Milli Mücadele yıllarında Emet Milli müfreze karargahı olarak hizmet veren, tarihi Emet Hanı(Zeytinoğlu Hanı), Emet Belediyesince kamulaştırılarak, il özel idaresine devredilmişti. Restorasyon projeleri de tamamlanan Emet Han’ın restorasyonunun 2024 yılında gerçekleştirileceği bildirildi.

Emet Belediye Başkanı Hüseyin Doğan, Han’ı kamulaştırarak ilçenin kültür mirasına kazandırılmasında ilk adımı attıklarını belirterek, ”Han’ı belediyece kamulaştırarak ilçede bulunan bir arazi ile trampa yolu il özel idaremize devrettik. Restorasyonu il özel idaremizce gerçekleştirilecek. Emet Ak Parti il genel meclisi üyelerimiz İsmail Elmacı ve Halil Mallı konuyu takip ediyorlar. Tarihi Han’ımızın 2024 yılında restore edilmesi bekleniyor. Tamamlandığında Emet halkımızın uzun zamandan beri ısrarla talep edip beklediği tarihi hanımız bir tarih ve kültür noktamız olacak “dedi.

37 yıl ÖNCE BELEDİYE MECLİSİ KONUYU ELE ALMIŞTI

1986 yılı Emet encümen karar defterlerinde, Bayındırlık Bakanlığı imar programında hal olarak tahsisli bulunan Han’ın, hal binası yapılarak yerli ve yabancıların hal ihtiyaçlarının karşılanması için istimlak edilmesi kararlaştırılmıştı. Aynı yıllarda kamulaştırma şerhi tapusuna işlenmişti. İlerleyen yıllarda belediye meclisinde kamulaştırma kararları olan Han, kamulaştırma paraları yatırılmadığı için hibe ve restore desteği alamıyordu.

EMET İLÇESİ İÇİN HAN’IN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

 Mayıs 1922’de Yunanlıların Emet ve 14 köyü yakarken ilçe merkezindeki Osmanlı mimarisini de yok etmişti. Bu olaydan sonra ayakta kalabilen 5 eser ecdadımız tarafından restore edilerek kullanılmaya devam edildi. Bu eserler daha önceleri garnizon olarak kullanılan Gazi Kemal İlkokulu, Askerlik Şubesi, Hükümet Konağı, Babuk Bey Camii ve Emet Han’ıydı. İlk üç eserin de 1970 depreminde yıkılması ile günümüzde varlığını devam ettirebilen son iki eser kaldı. Bunlar Babuk Bey Camii ile Emet Hanı.

EMET HAN’I SİALH DEPOSU OLARAK DA KAULLANILDI

1919 da Emet Kızıldere mevkiinde yapılan Osmanlı kuruluş şenliklerinde Karakeçili Yörükleri’nin Reisi Veli Bey Emet Milli Müfrezesi Kumandanı Dr. Fazıl Bey e “tüm obaların reisi sensin” demesiyle Emet Milli Müfrezesine birçok Yörük katılmış ve katılan bu Yörükler işte bu handa misafir edilmiş ve bu han Emet Milli Müfrezesinin karargâhı haline gelmiştir. Bu müfreze vur-kaç taktiği uygulayarak Yunanlılardan birçok silah ele geçirmiş ve bu hanı silah deposu haline getirmiştir. 

EMET HANI HORASAN TEKNİĞİYLE İNŞA EDİLMİŞTİR

Osmanlı’nın son dönemlerinde yapıldığı bilinen ve eskiden önemli bir ticaret merkezi olan Emet’in konaklama merkezi olarak kullanılmıştır. İlçenin, Horasan tekniği ile inşa edilmiş nadir yapılarından biridir. Zamanında, ilçenin üzüm üreticilerinin satışa çıkardığı ağda ve pekmezleri almaya gelen tüccarlar bu mekânda kalırlardı. Osmanlı kent içi hanlarının genel özelliği Emet Hanı’nda da değişmemiştir. Dört yanı iki katlı odacıklar ile çevrilmiş büyükçe bir avlusu bulunmaktadır. Alt katta dükkân, depo, ahır, atölye gibi birimler vardır. Üst kat ise yatma yeri olarak, yolcuların barınması için kullanılmıştır. Tapu kaydında içinde 8 dükkân bulunduğu belirtilmektedir. 956.90 m2 alana sahiptir. Bilinen en eski tapu kaydında, Han’da fevkani (üst katta) 10, tahtani (alt katta) 7 oda, 4 mefeze, 1 samanlık, 1 ahır, 1 kahvehane bulunduğu, içinde tatlı su olduğu belirtilmiştir.

31 Eki 2023 - 09:00 Kütahya/ Emet- Gündem