Sonbahar'da hastalıklardan uzak kalın; İşte çok kolay ve önemli uyarılar

Kış mevsimine çok az bir zaman kalmışken sonbahar mevsimi hastalıklarına karşı alınması gereken tedbirler büyük önem taşıyor. Biraz sıcak biraz soğuk olan havalara karşı işte kolay ve önemli uyarılar;

Sonbahar artık sona yaklaşıp soğuk kış mevsimi gelirken, hava koşulları, vücut ve zihin sağlığımızı etkileyebilir. Soğuyan hava ve kısalan günler, bazı sağlık sorunlarını tetikleyebilir. İşte sonbahar mevsiminde sağlığınızı korumanıza yardımcı olacak öneriler;

1-GİYİMİNİZE DİKKAT EDİN

Sonbaharın gelmesiyle birlikte hava soğur. Kendinizi sıcak tutmak için katmanlar halinde giyinmeye dikkat edin. Ayrıca, yağışlı havalarda ıslanmaktan korunmak için su geçirmez giysiler kullanın. Biraz sıcak biraz soğuk havalar hastalıkları beraberinde getirebilir. Bu sebeple bu tedbir çok önemlidir.

2-DENGELİ BESLENMEYİ ELDEN BIRAKMAYIN

Soğuk mevsimlerde bağışıklık sistemi zayıflayabilir. Vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme programı, bu dönemi daha sağlıklı atlatmanıza yardımcı olabilir. Taze meyve, sebze, tam tahıllı ürünler ve protein kaynaklarını beslenmenize dahil edin.

3-SOĞUK HAVA SİZİ SPORDAN SOĞUTMASIN

Soğuk hava, fiziksel aktiviteyi ihmal etme eğilimine yol açabilir. Düzenli egzersiz bağışıklık sistemini güçlendirebilir, stresi azaltabilir ve enerji seviyelerini artırabilir. Yürüyüş, koşu, bisiklet sürme veya evde egzersiz yapmak sonbahar mevsiminde de uygulanabilir.

4. KİŞİSEL TEMİZLİĞİN İLK ADIMI ELLERİ YIKAMAK

Sonbahar ayları, grip ve diğer bulaşıcı hastalıkların arttığı dönemlerdir. Ellerinizi sık sık yıkamak, hastalıklardan korunmanın en etkili yoludur. Basit ve çok etkili tedbirlerin başında sayılabilir.

5-ARTIK SOĞUK İÇECEKLERE ARA VERİN

Sıcak çay, bitki çayları ve sıcak çorbalar, vücudu ısıtmak ve rahatlatmak için harika seçeneklerdir. Bir dahaki yaz mevsimi gelene kadar soğuk ve hatta tüm serin içeceklere bir ara verin.

6-UYKU DÜZENİ STRESİ ÖNLER

Kısalan günler ve artan hava koşulları, uyku düzeninizi etkileyebilir. Düzenli bir uyku alışkanlığı oluşturun ve uyku kalitenizi artırmak için uygun bir yatak ve yastık kullanın. Unutmayın ki düzenli bir uykunun olursa stresten de bir kısım korunmuş olacaksınız.

30 Eki 2023 - 05:00 Kütahya- Sağlık