Ev fiyatlarını düşürecek hamleyi hükümet yaptı; Herkes bunu bekliyordu

Türkiye’de konut arzında yaşanan sıkıntılar fiyatların yükselmesi şeklinde piyasaya yansıdı. Uzmanlar hazine arazilerinin imara açılmasıyla hem arsa fiyatlarını düşeceğini hem de bina maliyetlerinin yarıya yakın bir şekilde gerileyeceğini öngörüyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazine arazilerinin imara açılması uygulamasının emlak krizine çözüm olması bekleniyor. Uzmanlara göre, yeni uygulama maliyetlerin de azalmasını sağlayacak.

BAKAN ÖZHASEKİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konut fiyatlarındaki artışın önüne geçmek için yasada hazine arazilerinin de yer alacağını ve vatandaşların konut sorununun çözüleceğini belirtmişti. Konya Emlakçılar Odası Başkanı Sedat Altınay, hazine arazilerinin halka satışa açılması ile maliyetlerde en az yüzde 35 ile yüzde 40'a varan düşüş öngördüklerinin altını çizdi.

YAŞANAN SIKINTILARA ÇÖZÜM OLMASI BEKLENİYOR

Türkiye genelinde olduğu gibi Konya'da da artan konut ve kira fiyatlarının önüne geçmek için farklı adımlar atılıyor. Konut arzını artıracak yeni adımın ise önümüzdeki günlerde hayata geçirilmesi bekleniyor. Konut arzında yaşanan sıkıntılar fiyatların yükselmesi şeklinde piyasaya yansıdı. Uzmanlar hazine arazilerinin imara açılmasıyla hem arsa fiyatlarını düşeceğini hem de bina maliyetlerinin yarıya yakın bir şekilde gerileyeceğini öngörüyor.

Kaynak: TGRTHaber

30 Eki 2023 - 04:00 Kütahya- Ekonomi