Karlı ve soğuk günler gelmeden aracınızı kışa hazırlayın; İşte kış için 7

Kış mevsiminin gelmesine çok kısa bir zaman kalmışken sürücüler için kaçınılmaz bir gereklilik de araçlar için kış hazırlıkları oldu. İşte konuya ilişkin ipuçları;

Kış mevsimi kapıda! Karlı ve soğuk günlerle başa çıkmak için aracınıza gerekli bakımı yapmak, güvenliği ve sürüş deneyiminizi artırabilir. İşte kışa hazırlıkla ilgili bazı önemli öneriler;

1- LASTİKLERİ KONTROL EDİN

Kış lastiklerine geçiş yapmak, yol tutuşunu artırabilir. Mevcut lastiklerinizi kontrol edin, desen derinliği ve lastik basınçlarını düzenli olarak denetleyin.

2- ANTİFİRİZ VE SOĞUTMA SİSTEMİ KONTROLÜ YAPIN

Soğutma sisteminizin düzgün çalıştığından ve antifriz seviyesinin uygun olduğundan emin olun. Bu, motorunuzu donma riskinden korur.

3- SİLECEKLER İÇİN DONMAYA KARŞI KORUMALI SIVI KULLANIN

Silecek lastiklerini inceleyin ve gerekiyorsa değiştirin. Ayrıca, silecek sıvısının donmamasını sağlayacak bir karşıt donma formülü kullanın.

4- AKÜNÜZÜ MUTLAKA TES EDİN

Soğuk hava, aracınızın aküsünü daha hızlı boşaltabilir. Aküyü ve bağlantıları kontrol edin, gerekiyorsa değiştirin. Unutmayın ki kış mevsiminde yaşanan araç sıkıntılarında en fazla akü ile ilgili olanlar yer alıyor.

5- ZİNCİR VE ACİL DURUM MALZEMELERİNİ ARACA YERLEŞTİRİN

Kar zinciri veya kar lastiği gibi ekipmanları taşıyın. Ayrıca, aracınızda battığınızda veya acil bir durumda işinize yarayacak bir acil durum seti bulundurun. Hazırlığı kısa süren bu acil durum setleri zor durumlarda günlerce işe yarayabiliyor.

6- ARAÇ İÇİ ISITMA SİSTEMİNİZİ KONTROL EDİN

Isıtma ve soğutma sistemlerinizi çalıştırarak doğru şekilde çalışıp çalışmadıklarını kontrol edin. Soğuk havalarda bu sistemlerin işlevsel olması önemlidir. Aksi durumda kışın aracınızı iç sıcaklık sağlanamadığından dolayı kullanmanız mümkün olmayacaktır.

30 Eki 2023 - 02:00 Kütahya- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi