Kütahyalılar 100.yılda konuştu: ‘Cumhuriyet yoksa biz de yokuz’

Kütahyalılar Cumhuriyetimizin 100. Yılının ne anlam ifade ettiğini anlattılar.

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhuriyetin kendileri için ne anlam taşıdığını anlatan Kütahyalılar, 100. Yılını kutladığımız Cumhuriyetin sonsuzda kadar var olmasını diledi. 100. Yıla şahitlik etmenin gururunun yaşandığı şehrimizde bir vatandaş “ Cumhuriyet yoksa biz de yokuz” dedi.

‘BİR KADIN OLARAK OY KULLANABİLMEM CUMHURİYET SAYESİNDE’

Cumhuriyetin 100. Yılını coşkuyla kutlamaya hazırlanan Kütahya’da kadın, erkek, genç, yaşlı Kütahyalılara “Cumhuriyet sizin için ne ifade ediyor?” diye soruldu.

Gazete Kırküç’ün haberine göre Cumhuriyetin kazandırdıkları ile kadınların kadın haklarına sahip olup, oy kullanabildiğine dikkat çeken Sevgi Özçelik, bir kadın olarak bu sebeple Cumhuriyetin 100. Yılının kendisi için çok büyük bir anlam ifade ettiğine değindi.

Bir kadın girişimci olmasının sebebinin Cumhuriyet olduğunu ifade eden Müfide Erdurgut, “Ülkemiz düşmandan kurtulduktan 100. Yıl sonra ben özgür bir kadın olarak üretime katılabiliyorsam; bunu 100. Yıl önce bu uğurda hayatını verenlere ve Türk kadınını yerde sürüklenemeye değil göklere yükselmeye layık bulan Atamıza borçluyum” şeklinde konuştu.

‘CUMHURİYETİ YAŞATMAK İÇİN SONSUZA DEK SAVAŞIRIM’

100. yılını kutladığımız Cumhuriyetin ilelebet var olmasını temenni eden Ahmet Efe Çetin, Cumhuriyeti yaşatmak için sonsuza dek savaşabileceğini vurguladı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında her şeyin çok daha güzel olmasını temenni eden Ali Erdoğmuş, “Belki biz göremeyiz ama geleceğin daha güzel olması için şimdiden çalışabiliriz.” Dedi.

Cumhuriyetimizin 100. Yılına gelene kadar bu Cumhuriyeti kurmak için pek çok can kendini feda etti, insanlarımız taşın altına elini koyduğunu dile getiren Berkan Yayla, “Bu insanlar bizim dedelerimiz, ninelerimiz, kadınlar, Cumhuriyetin kadınları hepsine minnettarız. 100. Yılında Cumhuriyetimizin sonsuza kadar sürmesini diliyoruz.” İfadelerini kullandı.

‘BU EMANETİN KIYMETİNİ BİLELİM’

Mehmet İkiz, Türk olmanın büyük gururunu Cumhuriyet sayesinde kendi başımızdakileri kendimize seçerek yaşayabildiğimizi belirtti. Bir kadın olarak Cumhuriyet olmasaydı ne durumda olacağını hayal bile edemediğini belirten Gül Çetin, “Cumhuriyet yoksa biz de yokuz. Atatürk bize çok güzel büyük bir emanet bırakmış kıymetini bilmemiz gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Gazete Kırküç

29 Eki 2023 - 10:00 - Gündem

Muhabir  Haber Merkezi