Zaferden Cumhuriyete Kütahya: Kütahya’da öne çıkan gelişmelere yer verildi

Cumhuriyet’in ilanının 100. yılında 75. Yaşını kutlayan Gürok Grup, 1948 yılında faaliyete başladığı Kütahya’ya dair bir dönem gazetesinin basımını gerçekleştirdi. Şirketin 75. yılı anısına hazırlanan “Zaferden Cumhuriyete Kütahya” isimli gazetede Cumhuriyet’in ilk yıllarında Kütahya’da öne çıkan gelişmelere yer verildi.

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında 75’inci yılını kutlayan Gürok Grup, Cumhuriyetin ilk yıllarında Kütahya’ya dair haberlerden derlenen özel bir gazete projesini hayata geçirdi.
“Zaferden Cumhuriyete Kütahya” adıyla basılan özel gazetede, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kütahya’yı ziyaretini yer veren 23 Ocak 2023 tarihli habere ilk sayfanın manşet haberi olarak yer aldı. “Reisi Cumhur Hazretleri Kütahya’ya vasıl oldular” başlığıyla verilen haberde Atatürk’ün Kütahya ziyareti sırasında halk tarafından sevgiyle karşılandığı, istasyon civarında yer alan kiremit fabrikasını gezerek fabrikanın çalışmalarına dair bilgi aldığına yer veriliyor.


KÜTAHYA’DA CUMHURİYETİN İLK YILLARINA IŞIT TUTAN GAZETE

1923-1938 yılları arasında yayın yapan gazetelerden derlenen haberlerde Resad Ekrem Koçu, Falih Rıfkı Atay gibi Cumhuriyet tarihinin önemli entelektüellerinin döneminde gazetelerde yayınlanan yazıların da yer verildi.


GÜROK’UN DOĞDUĞU ŞEHİR OLAN KÜTAHYA ANISINA GAZETE BASILDI

1948 yılında Kütahya’da kereste ticareti ve imalatıyla faaliyetlerine başlayan Gürok Grup, bugüne kadar; sanayide kerestecilik, madencilik, seramik, porselen, cam, kiremit üretiminden turizm gibi sektörlere kadar gösterdiği faaliyetlerle Türkiye’de üretim, sanayi ve turizmde dünya markaları yaratma hedefiyle ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Gürok Grubunun 75. yılının anısına şirketin doğduğu topraklar olan Kütahya’da Cumhuriyetin ilk yıllarına dair gelişmelere yer veren bir gazete ile Cumhuriyetin 100. yılı da kutlandı.

28 Eki 2023 - 05:00 Kütahya- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi