Dumlupınar Üniversitesi, emektar eğitim sevdalısını unutmadı

Kütahya Dumlupınar Üniversitesine büyük katkıları bulunan ve ismi üniversiteye bağlı bir yerleşkeye verilen merhum Dr. İbrahim Naci Eren, DPÜ tarafından düzenlenen etkinlikle anıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

MERHUM İBRAHİM NACİ EREN, DPÜ ÖNCÜLÜĞÜNDE ANILDI

Kütahya Dumlupınar Üniversitesine bağlı olan Simav Teknoloji Fakültesi ve Simav Meslek Yüksekokulunun bugünlere gelmesinde büyük paya sahip olup adı üniversitenin ilçedeki yerleşkesine verilen merhum Dr. İbrahim Naci Eren, kendisine ve eserlerine büyük önem veren DPÜ Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak, fakülte ve yüksekokulun yöneticileri, öğretim üyesi ve öğretim görevlileriyle ‘evlatlarım’ dediği üniversite öğrencileriyle sağlığında yakından görüştüğü dostlarınca gerçekleştirilen bir programda anıldı.

YAZAR CİHAT PALA, İBRAHİM NACİ EREN'İ ANLATTI

Adını taşıyan yerleşkenin dekanlık bölümünde bulunan konferans salonunda yapılan programda Dr. İbrahim Naci Eren’in hayatından kesitler sinevizyon gösterimiyle aktarıldı. Hayatının son yıllarında Simav’da tek yakın görüşme yaptığı eğitimci-yazar Cihat Pala’ya hayatını anlatan, bunun bir kitap haline getirilerek verdiği önemli mesajların geleceğe de taşınmasına emek harcayan Cihat Pala, kürsüye davet edilerek yazdığı kitabın kahramanını anlattı. Merhum Eren ile yaşadığı anılarını anlatırken Eren’e 2 yıl boyunca dost, arkadaş hatta sırdaş olduğunu, Eren’in çok özel anılarını bile kendisine anlattığını, kaleme aldığı hayatını anlattığı kitapta ise bunların bazılarına yer verdiğini söyleyen Pala, “Merhum Eren; Simav, Türkiye, Vatan ve Atatürk sevdalısı bir kişiydi. Eğitim ve öğretime değer verirdi.” diye konuştu.

“GENÇLERİMİZ DE NACİ EREN’İ ÖRNEK ALMALI”

Eğitimci-Yazar Cihat Pala’nın merhum İbrahim Naci Eren’i çok güzel anlattığını belirten tarih profesörü Rektör Kızıltoprak, “Ne mutlu Türk milletine, Naci Eren gibi evlatlar yetiştirenlere, milli şuur etrafında toplananlara. Unutulmamalıdır ki, Türk milleti tarihte çok önemli savaşlar kazandığı gibi kara günler de yaşamış ve bu sürecin sonunda bugün 100 yıllık özgür bir ülke haline gelmiştir. Gençlerimiz de merhum Eren gibi hedefler koymalı, hedeflerinin yolunda yürümeli ve doğduğu topraklara vefasını ödemelidir.”

“İSLAM DÜNYASI GAZZE’YE KOŞMALIDIR”

Türkiye’nin ve dünyanın sıcak konusu İsrail zulmüne de dikkat çeken Rektör Kızıltoprak şöyle konuştu;

"Geçmişte, ülkemizin Kurtuluş Savaşı öncesinde Türkiye’nin karşısında olanlar, Batı Anadolu’nun parçalanması için Yunanlılara destek verenler görülmektedir ki 100 yıl sonra da olsa bugün İsrail’in yanındadır. İslam dünyası Filistin’deki zulmün sonlandırılması için Gazze’ye koşmalıdır. Dünya ve bölge coğrafyası yeniden şekillendirilmeye çalışılırken Türkiye’mizi petrol rezervlerinden uzak tutmaya çalıştıkları ortadadır. Yürekten inanıyorum ki bunu başaramayacaklar, güçlü devletimiz buna müsaade etmeyecektir."

Programın sonunda Simav’ı her yönüyle kitaplaştıran, Naci Eren’i de ayrı bir kitapta anlatan eğitimci-yazar Cihat Pala tarafından “Bir Simav Sevdalısı Dr. İbrahim Naci Eren” adlı kitap Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Kızıltoprak’a takdim edildi.

28 Eki 2023 - 03:00 Kütahya- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi