Tavşanlı’nın tarihi camisi, Selçuklu motifleriyle yeniden inşa edildi

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde tarihle yeniliği buluşturan bir açılış yapıldı. Pazar Camii ve Pazar Camii 4-6 Yaş Kur’an Kursu, törenle kapılarını açtı.

Büyütmek için resme tıklayın

PAZAR CAMİİ VE CAMİİ’NİN KUR’AN KURSU AÇILDI

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde Pazar Camii ve Pazar Camii 4-6 Yaş Kur’an Kursu, törenle kapılarını açtı. İlçe Müftüsü Mevlüt Hakan Asan ve Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Kadir Dinç'in konuşmaları ve duaların ardından, Tavşanlı Kaymakamı Hayrettin Baskın ve Belediye Başkan Yardımcısı Furkan Dinçer ile birlikte katılımcılar cami ve Kur’an kursunu inceledi.

195 YAPIMI CAMİ, MODERN SELÇUKLU TASARIMIYLA YENİDEN YAPILDI

Pazar Camii, 1957 yılında ibadete açıldı ancak zamanla ihtiyaçları karşılayamaz hale geldi. Caminin temelinde kaymalar ve minaresinde çatlaklar oluştu. Bu sorunlar nedeniyle Pazar Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği, 11 Mayıs 2020'de camiyi yenilemeye karar verdi. Yeniden inşa edilen camide modern gereksinimler de göz önünde bulunduruldu. Cami, engelli bireyler için özel bir bölüm, çocuk bakım odası ve hanımların 5 vakit cemaatle namaz kılabileceği ayrı bir alan içeriyor. Ayrıca, 4-6 yaş Kur’an kursu için 2 sınıf da cami bünyesinde bulunuyor.

600 KİŞİ AYNI ANDA İBADET EDEBİLİYOR.

Yeniden inşa edilen cami, Osmanlı'nın ilk dönem mimari çizgileriyle dönemin tarih dokusundan ilham alarak Selçuklu yıldızı şeklinde tasarlandı. Toplam 744 metrekarelik bir alanda inşa edilen cami, 600 kişilik kapasitesiyle bölge halkının ibadet ihtiyacını karşılamak amacıyla yeniden hayat buldu.

28 Eki 2023 - 01:00 Kütahya/ Tavşanli- Gündem

Muhabir  İsmail Saraç