Merkez Bankası kararını duyurdu; İşte altın ve doların tepkisi!

Ekim ayı toplantısını yapan TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentilere paralel 5 puan artırarak yüzde 35'e yükseltti. Kararın açıklanmasının ardından altın ve dolar da hareketlendi.

HERKES ALTIN VE DOLARI MERAK EDİYOR

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ekim ayı Para Politikası toplantısının ardından politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 30'dan yüzde 35'e çıkardı. Kararın ardından gözler jeopolitik risklere bağlı olarak rekor üzerine rekor kıran altına ve döviz kurlarına çevrildi.

ALTIN REKOR KIRDI, DOLAR SABİT SEYREDİYOR

Ekim ayı toplantısını yapan TCMB Para Politikası Kurulu, politika faizini beklentilere paralel 5 puan artırarak yüzde 35'e yükseltti. Kararın açıklanmasının ardından altın ekranlarda 1.797 TL’ye çıkarak son bir ayın rekorunu kırdı. Dolar ise sabah saatlerinde başladığı seviyeyi koruyarak 28,12’den işlem görmeye devam ediyor.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARINI SÜRDÜRÜYOR

Öte yandan Merkez Bankası tarafından alınan karar ilişkin yapılan açıklama da şu şekilde oldu;

"Politika faizi, enflasyonun ana eğilimini geriletecek ve enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak parasal ve finansal koşulları sağlayacak şekilde belirlenecektir. Enflasyon görünümünde belirgin iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma gerektiği zamanda ve gerektiği ölçüde kademeli olarak güçlendirilecektir. "

Kaynak: TGRTHaber

27 Eki 2023 - 04:00 Kütahya- Ekonomi