Altıntaş Ovası’nda yetişen malzemeler ilgi odağı gözlemelere dönüşüyor

Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde yaşayan kadınlar, Altıntaş Ovasının doğal malzemelerini kullanarak hazırladıkları gözlemeleriyle vatandaşların ilgisini çekiyor.

Büyütmek için resme tıklayın

UN, PEYNİR, PATATES VE ISPANAK OVADAN; GÖZLEMELER ALTINTAŞLI KADINLARDAN

Bu lezzetlerin hammaddeleri de ilçenin bereketli topraklarında yetişiyor. Gözleme için kullanılan un, ilçenin tahıl ambarı olarak bilinen topraklardan elde ediliyor. Patates, ıspanak gibi ürünler ise yine Altıntaş'ın verimli topraklarında yetişiyor. Peynir ve diğer malzemeler ise ilçeye bağlı farklı köylerde hayvancılık ve çiftçilikle uğraşan köylülerden temin ediliyor.

HEM KÜLTÜRÜ SÜRDÜRÜYORLAR HEM EKONOMİK KAZANÇ SAĞLIYORLAR

Altıntaş ilçesinde ev yapımı birden fazla gözleme çeşidi sunan köylü kadınlar, bu geleneksel lezzetleri hem Altıntaş Belediyesi kapalı pazaryerinde hem de ilçede düzenlenen etkinliklerde stantlarda sunuyor. Peynirli, patatesli, ıspanaklı gözlemeler ve bazlama gibi yöresel lezzetler ile birlikte tarhana, erişte gibi ev yapımı bakliyatlar, Altıntaşlılar arasında büyük ilgi görüyor. Ev yapımı yiyeceklerini satan köylü kadınlar, sadece geleneksel lezzetleri yaşatmakla kalmıyor, aynı zamanda kendi ekonomilerine de katkı sağlıyorlar.

27 Eki 2023 - 01:00 Kütahya/ Altintaş- Gündem

Muhabir  İsmail Yalçın