Öğrencilerin beklediği karar çıktı; Vergisiz telefon için bu şartlar aranıyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan öğrencilere indirimli telefonla ilgili maddeler Resmi Gazete'de yayımlandı.

5 BİN 500 LİRA İNDİRİM YAPILACAK

Üniversite öğrencilerinin büyük bir merakla beklediği vergisiz telefon kararı sonunda Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz aylarda açıkladığı bu müjde, üniversite öğrencileri için büyük bir rahatlama kaynağı oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyen şekilde destek vereceğiz." dedi. Bu kararla birlikte, öğrencilere vergisiz telefon alma fırsatı tanınmış oldu.

Üniversite öğrencilerinin taleplerine cevap veren bu karar, 25 Ekim 2023 tarihinde Resmi Gazete'de resmi olarak yayımlanmış oldu. İşte o kararlar;

-Satın alma tarihi itibariyle 26 yaşından gün almamış olan, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerinin her birine, bir defaya mahsus olmak üzere teknolojik cihaz desteği ve bir yıllık internet desteği sağlanır.
-Bu destek, nihai satış 9 bin 500 TL'yi aşmayan mobil telefon ve cihatları ile bilgisayar cihazlarının elektronik ortamda düzenlenen fatura ile yapılan satın alımlarda kullanılır.
-İkinci el cihaz satın aımları bu destek kapsamı dışındadır.
-Her öğrencinin bir defaya mahsus olmak üzere kullanabileceği teknolojik cihaz destek tutarı toplamı en fazla 5 bin 500 TL'dir.
-Söz konusu öğrenciler için sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz aylık en fazla 10 cigabayt olacak şekilde yıllık 120 cigabayttır. Bu destel, ilgili öğrenci adına kayırtlı bir hatla kullanılır
-Edinilen mobil telefon cihazları, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az iki tam yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılır.

Kaynak: TGRTHaber

26 Eki 2023 - 04:00 Kütahya- Teknoloji