Tavşanlı’da “Melki Mantarı” için özel Pazar alanı kuruldu

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde Tavşanlı, Emet ve Bursa’nın Harmancık ilçesi dağlarında yetişen Melki mantarı için özel pazar açıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

TOPLAMASI OLDUKÇA ZAHMETLİ

Tavşanlı ilçesinde ve çevresinde oldukça rağbet gören Melki mantarı için özel bir pazar kuruldu. Tavşanlı ilçesi, Emet ve Bursa Harmancık ilçesinde dağlarda yetişen bu özel mantar türü, "Melki" olarak adlandırılıyor. Hüseyin Akdağ, Melki mantarının yağışlar ve güneşin ardından hızla ortaya çıkmaya başladığını belirtti. Melki mantarı, nemli ormanlık bölgelerde bulunuyor ve oldukça lezzetli. Tereyağlı ve sarımsaklı yapıldığında daha da lezzetli hale geliyor. Ancak bu mantar türünün toplanması oldukça zahmetli oluyor.

TAVŞANLI BELEDİYESİ ÖZEL ALAN TAHSİS ETTİ

Tavşanlı Belediyesi, Melki mantarı üreticilerine pazar kurma imkanı sağlayarak onlara destek oluyor. Süleyman Katılmış, bu mantar türünün özellikle Alabarda, Kargılı ve çevresinde bolca yetiştiğini ifade etti. Melki mantarının diğer bölgelerde "Kanlıca" adıyla anıldığını belirtti. Bu yıl Melki mantarının bol miktarda görüldüğünü ancak bilinçsiz toplama, toprak bozulması ve az yağış nedeniyle gelecek dönemde zor bulunacağını söyledi.

Öte yandan, Melki mantarının ekonomik değerinin yüksek olduğu, şu anda piyasasının 80 ile 100 TL arasında olduğu da ifade ediliyor.


İHA

25 Eki 2023 - 19:30 Kütahya/ Tavşanli- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi