Kütahya'daki Köylü Pazarları, organik ürünleriyle büyük rağbet görüyor

Kütahya’daki pazaryerlerinde kurulan "Köylü Pazarları" organik ve taze ürünlerle dolup taşıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE ARACISIZ SATIŞ

Kütahya'da organik olmaları nedeniyle tercih edilen köy ürünleri, pazaryerlerinde düzenlenen "Köylü Pazarları" vasıtasıyla vatandaşlara sunuluyor. Sağlıklı ve doğal besinlere olan talebin arttığı günümüzde, Kütahya'da satılan organik ve taze ürünler büyük ilgi görüyor. Merkez pazaryeri ve semt pazarlarında kendi tahsis edilen alanlarda ürün satan köylü üreticiler, ürünlerine gösterilen ilgiden memnunlar. Tarımsal üretim yapan çiftçiler, ürünlerini aracısız köylü pazarlarında satıp gelir elde ederken, tüketiciler de taze sebze ve meyvelere kolayca erişebiliyor.

HEMEN HEMEN HER ÜRÜN ÜRETİLİP SATILIYOR

Köylü üreticiler, bahçelerinde yetiştirdikleri birçok sebze ve meyveyi satışa sunuyorlar. Domates, biber, salatalık, lahana, pırasa, marul, maydanoz, fasulye, kuşburnu, kavun, karpuz, mısır, gileburu, ceviz, elma, armut gibi ürünler, doğal ve organik olarak üretiliyor. İbrahim Kayırmaz adlı üretici, Sekiören köyündeki bahçesinde yetiştirdiği ürünleri pazara getirerek, "Ceviz, salatalık, fasulye gibi ürünlerimi getirdim. Satışlarımız çok şükür iyi. Allah bereket versin" şeklinde konuştu.

ÜRÜNLER TAMAMEN ORGANİK OLARAK ÜRETİLİYOR

Karaöz köyünden gelen İshak Yılmaz ise, "Burada sadece kendi bahçemde yetiştirdiğim ürünleri satıyorum. Ürünlerim tamamen organik, kimyasal ilaç kullanmıyorum. Hayvan gübresi ile organik olarak yetiştiriyorum" dedi. Sabahın erken saatlerinde kurulan pazara gelen üreticilerin ürünleri, tüketiciler tarafından beğenilerek satın alınıyor. Organik ve taze ürünler, sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyen vatandaşlar arasında büyük talep görüyor.

25 Eki 2023 - 19:00 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Merve Ergün