Kütahyalı çiçekçilerden kış aylarında çiçek bakımı için tavsiyeler

Kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte Kütahyalı çiçekçiler, evlerinde çiçek bakımı yapan vatandaşlara kış dönemine uygun çiçek bakımı hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

Haber albümü için resme tıklayın

SOĞUĞA DAYANIKLI ÇİÇEKLER KIŞIN TERCİH EDİLMELİ

Kütahya'da çiçekçilik işiyle uğraşan Sema Güngör, kış aylarında sıklamen ve süs lahanası gibi çiçeklerin soğuğa dayanıklı olduğuna dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra kaktüs cinslerinin de kışa oldukça dayanıklı olduğuna dikkat çekiyor. Ancak sıcaklığın eksi 20 dereceye kadar düşmemesi gerektiğini ekliyor.

ORTAM SICAKLIĞI KRİTİK BİR ETKEN

Güngör, kış çiçeklerinin evlerin balkonlarında bırakılmaması gerektiğine vurgu yapıyor ve bu çiçeklerin insanların rahat yaşayabildiği oda şartlarında bakılmasının daha uygun olduğunu ifade ediyor. Kütahya'da kışın hava sıcaklığının eksi 20 dereceye kadar düşebildiğine dikkat çeken Güngör, kış dönemi bitkilerinin bakımında hava sıcaklığının kritik bir etken olduğunu belirtiyor.

İŞTE PRATİK TAVSİYELER

Çiçeklerin bakımına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Güngör, kışın yaz dönemine göre daha az su verilmesi gerektiğini ifade ediyor. Ayrıca, kaktüs cinslerine fazla su verilmesi durumunda çürüme riskine dikkat çekiyor. Kış çiçeklerinin muhafaza edildiği ortamın cereyansız ve oda sıcaklığında olması gerektiğini vurguluyor. Kışın kaloriferlerin çalışmasıyla birlikte nem oranının düştüğüne işaret eden Güngör, çiçeklerin ihtiyaç duyduğu nemin sağlanması için bol su verilmesi gerektiğini belirtiyor. Dışarı çıkarılacak çiçeklerin de korunaklı bir şekilde taşınması gerektiğini vurguluyor.

25 Eki 2023 - 16:30 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Merve Ergün