Kütahya’daki kapsamlı tarımsal üretim projesi başlıyor

Kütahya'nın Kışlademirli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, büyük bir projeye imza atıyor. Kooperatif Başkanı Selim Çetin, 2019 yılından beri üzerinde çalıştıkları bu büyük projenin inşaat aşamasına geçtiklerini müjdeledi.

Büyütmek için resme tıklayın

ÇOK YÖNLÜ PROJE, KIŞLADEMİRLİ KÖYÜNDE YER ALACAK

Köyleri için 1500 metrekarelik bir arazi tahsis eden ekip, inşaat izinlerini de başarıyla tamamladı. Yapılacak olan tesiste, 600 tonluk buğday silosundan yerli buğday tohumu elde etme ünitesine, yem ve gübre satış deposundan sulama sistemleri satış yerine kadar bir dizi tarım ve üretim faaliyeti gerçekleştirilecek. 3. katta yaş meyve ve sebze işleme, kurutma, paketleme ve salça imalatı gibi işlemler yapılacak. Ayrı bir parselle orman atıklarının yongalama, talaşlama, tarımsal atıklarla birlikte palet üretimi gibi çok amaçlı bir üretim hattı da bulunacak.

ZEKA, DPÜ VE TKDK İŞBİRLİĞİ KURULUYOR

Kışlademirli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi, bu büyük projenin hayata geçirilmesine destek bulmak üzere, başta Kütahya Zafer Kalkınma Ajansı ve Kütahya TKDK İl Koordinatörlüğü olmak üzere, Dumlupınar Üniversitesi ve Tavşanlı Meslek Yüksekokulu ile işbirliği yapıyor. Proje kapsamında alımı yapılan buğdayların Toprak Mahsuller Ofisi'ne intikal ettirilmesi sağlanacak ve üreticilerin mallarının değerinde satışı garanti altına alınacak.

İŞBİRLİĞİ SAYESİNDE PROJE VE ÜRETİM GELİŞECEK

Kooperatif Başkanı Selim Çetin, projenin hayata geçirilmesi sürecinde Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksekokulu akademisyenlerinden danışmanlık hizmeti alacaklarını belirtti. Bu işbirliği sayesinde bölgenin kalkınmasına büyük katkı sağlayacaklarını ifade eden Çetin, Dumlupınar Üniversitesi ile yapılan görüşmelerin sonucunda proje hakkında daha fazla bilgi edineceklerini ve bu sayede projelerini daha da geliştireceklerini vurguladı.

24 Eki 2023 - 21:00 Kütahya/ Tavşanli- Gündem

Muhabir  İsmail Saraç