Tavşanlı’da öğretmenlere yönelik göz sağlığı semineri düzenlendi

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi iş birliğiyle göz sağlığı eğitimi verildi.

Haber albümü için resme tıklayın

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ İLE DEVLET HASTANESİ İŞBİRLİĞİ YAPTI

Tavşanlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi iş birliğiyle gerçekleşen eğitim etkinliği, ilkokul öğretmenleri ve rehber öğretmenlerin katılımıyla Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi Toplantı Salonu'nda düzenlendi. Eğitim etkinliğinde Op. Dr. Alpaslan Koç tarafından sunulan Snellen Uygulaması ve Eğitimde Göz Sağlığı söyleşisi, çocukların göz sağlığını önemseyen bir yaklaşımın vurgulanmasına olanak sağladı. Op. Dr. Alpaslan Koç'un sunumu, göz sağlığının önemine dikkat çekti.

GÖZ HASTALIKLARININ NEDENLERİ VE ÇÖZÜMLERİ DİLE GETİRİLDİ

Koç, göz hastalıklarının nedenlerini açıklayarak miyop, hipermetrop, astigmat ve ambliyopi gibi rahatsızlıkların erken yaşta teşhisinin ne kadar kritik olduğunu vurguladı. 3 yaş üstü çocukların mutlaka göz muayenesi olmaları gerektiğini belirten Koç, özellikle ambliyopi (göz tembelliği) için erken teşhisin hayati öneme sahip olduğunu açıkladı. Gözlerin sadece görme organları olmadığını ifade eden Koç, göz sinirinin beyinle önemli bir ilişkisi olduğunu anlattı. Ayrıca, astigmatın baş ağrılarına sebep olabileceğini ve gözlük kullanmanın bu rahatsızlığı hafifletebileceğini açıkladı.

BAZI PRATİK TEDBİRLER DE ANLATILDI

Koç, çocukların gözlerindeki rahatsızlıkları fark etmelerinin zor olduğuna değindi ve göz tembelliğinin erken yaşta teşhis edilmesinin, çocukları ve ailelerini göz doktorlarına yönlendirmenin önemini vurguladı. Göz tembelliğini, çocuğun bir gözünü diğerine tercih etmesiyle açıklarken, erken yaşta tedavi edildiğinde olumlu sonuçlar elde edilebileceğini belirtti. Op. Dr. Alpaslan Koç, çocukların göz sağlığı için odalarının iyi aydınlatılması gerektiğini ve günlük olarak 30-40 dakika açık havada vakit geçirmenin D vitamini alımı açısından faydalı olduğunu söyledi. Ayrıca, göz rahatsızlığı durumunda erken tedavi edilmesinin ilerlemesini engelleyebileceğini hatırlattı.

24 Eki 2023 - 23:30 Kütahya/ Tavşanli- Sağlık

Muhabir  İsmail Saraç