Kütahya yeni gölete kavuşuyor; Bin 340 dekar tarım arazisi sulanacak!

Kütahya Pazarlar ilçesinin gözdesi Sofular Göleti için sona yaklaşılıyor. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, çalışmaların aralıksız sürdüğünü belirterek gölette depolanacak su ile bin 340 dekar tarım arazisinin sulanmasının yakın bir gelecekte mümkün olacağını açıkladı.

Büyütmek için resme tıklayın

SULAMA MODERNLEŞİYOR, TARIM GELİŞİYOR

DSİ'nin Kütahya'daki yatırımları, sulama alanında büyük bir ilerleme sağlıyor. Genel Müdür Balta konuya ilişkin olarak şunları söyledi;

"Kütahya ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.”

PROJENİN YÜZDE 80’İ TAMAMLANDI

Pazarlar ilçesinde devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Genel Müdür Balta, Sofular Göleti'nin tamamlanmasıyla bin 340 dekar tarım arazisinin sulanmasının mümkün hale geleceğini vurguladı. Projenin yüzde 80'lik bölümünün tamamlandığını açıklayan Balta, göletin temelden yüksekliğinin 24,5 metre olduğunu ve su depolama kapasitesinin 460 bin metreküp olduğunu söyledi. Bu proje sayesinde dekar başına 7 bin TL gelir artışı ve yıllık 9 milyon 380 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

KÜTAHYA'NIN TARIM POTANSİYELİ YÜKSELİYOR

Kütahya'nın tarım potansiyeli bu tür projelerle büyük bir ivme kazanıyor. Sofular Göleti'nin tamamlanması, bölgenin tarım üretimini artırarak ekonomiye katkı sağlayacak. Kütahya halkı ve çiftçileri için büyük bir gelişme olan bu proje, tarım sektörünün güçlenmesine önemli bir destek olacak.
İHA

24 Eki 2023 - 15:00 Kütahya/ Pazarlar- Gündem

Muhabir  Haber Merkezi