Borsa’da işlem yapmak caiz mi? Kütahya Müftülüğünden dikkat çeken cevap!

Türkiye’de parasını borsaya yatıranların sayısı hızla artıyor. Peki, borsa helal mi? Borsa’da işlem yapmak helal mi haram mı? Kütahya İl Müftü Yardımcısı Bahtiyar Kargıoğlu cevaplandırdı.

Büyütmek için resme tıklayın

İl Müftü Yardımcısı Kargıoğlu, dikkat edilmesi gereken noktanın İslami kurallar olduğunu söyledi.  Halka arz’ın aslında dini değil teknik bir kavram olduğuna dikkat çeken Kargıoğlu “Halka arz bildiğim kadarıyla sahip olduğunuz şirketin borsada halka açılıp şirketinize ortak olunmasıdır. Kazancınızla da gerekirse bir başka yatırım yapabiliyorsunuz. Meselenin dini tarafı ise; buradaki asıl nüans noktası İslami kurallarına uygunluktur. Kurulan şirket İslami kurallara göre kurulmuş ve ticaretini buna uygun yapıyorsa bir Müslümanın buna yatırım yapmasında sakınca yok. Örnek vermek gerekirse herhangi bir işletmeye ortak olmaktır. Yaptığımız iş caizse bunun borsadaki karşılığı da caizdir. Mesela domuz alıp satan şirkete ortak olmak caiz değildir. İslam’ın yasakladığı şeyleri alıp satmayan her türlü ticaret helaldir” dedi.

“İSLAMİ KURALLARA DİKKAT EDİLMESİ GEREKİYOR”

“Önemli noktalardan biri daha bu toplanan yatırımların daha sonra da faiz vb. gibi şeylerle harama bulaştırılmamasıdır” diyen Kadıopoğlu “Ama biz hocalar olarak şirketlerin nasıl işlediği ve ne sattığını bilemeyiz. Bu bizim değil ticaret ile ilişkili kurumların ilgi alanıdır” dedi.

# domuz, faiz

24 Eki 2023 - 10:00 Kütahya/ Kütahya- Gündem

Muhabir  Merve Ergün