Altın yokuş aşağı gidiyor! Selçuk Geçer "3 gün kaldı" diyerek uyardı!

Para piyasaları uzmanı Selçuk Geçer, altına ilişkin yeni bir bilgilendirme yaptı! Altın yokuş aşağı gidiyor! Selçuk Geçer “3 gün kaldı” diyerek uyarıda bulundu…

Selçuk Geçer, hem Türkiye ekonomisine ilişkin hem de yatırım araçları ile alakalı sık sık bilgilendirmelerde bulunmasıyla ve yatırım tavsiyeleri vermesiyle tanınıyor. Son günlerde inişli çıkışlı bir seyir gösteren altına ilişkin yeni açıklamaları ise gündem oldu. Geçer, altın birikimi yapan kişilere seslenerek 3 gün sonraki verilere dikkati çekti.

ALTINDAKİ DÜŞÜŞ PANİĞE NEDEN OLDU

Altın, her dönemin en güvenilir yatırım araçlarından biridir. Yatırımcıların güvenli limanı olan altın son günlerdeki düşüşü ile yatırımcıların panik olmasına yol açtı. Mart ayından beri ilk defa ons altın 1815 doları gördü. Aşağı yönlü gidiş ise yatırımcıların kafasında soru işaretleri oluşturdu.
Birçok yatırımcı uzman isimlerin altın yatırımına ve ilerleyen günlerdeki durumuna ilişkin yapacağı açıklamaları bekliyor. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Selçuk Geçer ise altına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Geçer, altında yaşanan bu düşüşlerin aslında beklendiğini söyledi.


“MUTLAKA FAİZ ARTIŞINA GİDİLİERCEK”

Geçer, konuya ilişkin olarak şunları söyledi:


“Fed, eylül toplantısında piyasaların beklentisiyle uyumlu olarak faizleri sabit tutmaya karar verdi. Ancak yapılan açıklamalar gösteriyor ki, yılın kalan iki toplantısından birinde mutlaka 0.25 baz puanlık faiz artışına gidilecek.
ABD'de faizler 5.50-5.75 seviyesinde yılı kapatacak ve bu, son 20 yılın en yüksek seviyeleri. Bu nedenle altındaki baskılanmanın sürmesi, fiyatlarda geçici süre aşağı yönlü hareketler bekleniyordu. ABD'de ekonomi beklenildiği gibi soğumaya devam ediyor. Bu yüzden altının yükseliş zamanı çok da uzak değil.
Faizler artırılmayacak ancak bu demek değildir ki, yeni yılın ilk çeyreklerinde bir indirim kararı alınacak. Öncelikle 2024 yılının ortalarına kadar faizlerde bir indirim beklemek çok iyimserlik olur. Altının yükselmesi için de faiz indirimine gidilmesine gerek yok. Faiz kararları ve sıkı para politikaları altında ezilerek beklediği yükselişi gerçekleştiremeyen ons, gelecek haftalarda faiz artışlarının durmasının piyasaları iyiden iyiye deklare edilmesiyle birlikte yukarı yönlü ufak hareketler sergilemeye başlayacaktır."


“ALTININ KADERİNİ 3 GÜN SONRAKİ VERİLER BELİRLEYECEK”

Önümüzdeki günlerin önemine dikkati çeken Geçer, “Özellikle artık FED kanadından son bir faiz artırımı geleceğine yönelik piyasalarda kesin bir kanaat oturmaya başladı bu nedenle altının jet motorları ekim ayının sonlarına doğru yeniden ateşlenecektir.
Bizim için ilk aşamada en önemli veri, cuma günü açıklanacak olan ABD tarım dışı istihdam rakamları olacak. Burada beklentilerin karşılanması, ons tarafında hızlıca 1900'e doğru seyir alınmasını beraberinde getirebilir. Şu anda çok dip bir parite söz konusu. Bu yüzden yeni veriler paylaşılmadan, haftanın kapanışı gerçekleşmeden pozisyon almak, pazartesi gününden itibaren yaşanması muhtemel yükselişlerde bize büyük bir getiri sağlayabilir” dedi.


ALTIN ALMAK İÇİN SON FIRSATLAR

Geçer, cümlelerine şöyle devam etti:


“Bugün itibarıyla 1225 dolar bandında gezen bir ons görünüyor. Geçtiğimiz haftalarda başlayan sert düşüşler, bu hafta tufana dönüştü ve son 7 ayın en dip fiyatlarını gördük. Ancak ben altının yükseleceğini söylerken dahi, ilerleyen günlerde bir düşüş olacağını ve böyle bir teknik düzenlemenin kaçınılmaz olduğunu zaten söylüyordum. "Altın için dip fiyatı gördük" yorumlarına kesinlikle katılıyorum. Şu an bu yıl itibarıyla bulabileceğimiz en ucuz parite söz konusu. Ekim ayının ikinci yarısıyla birlikte döviz tarafında yaşanacak yükselişlerden de destek alınarak gram altın/TL fiyatları hızla artmaya devam edecektir. Altın tarafı, ons kaynaklı bir artış yaşarken, dolar/TL kurunun da yukarı doğru hareket etmesi nedeniyle çift taraftan destek almış bir sıçrama söz konusu olacaktır. Türkiye'de enflasyon fazla, fiyatlar pahalı ama bazı şeyler çok ucuz. Euro ve altın fiyatları hala çok ucuz. Çünkü yıllarca piyasaları baskılayan bir Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası vardı. Şu anda kura müdahale edilmiyor ancak kur, adil değerinde değil. Er ya da geç yukarı gelecektir. Bu geliş beraberinde altın fiyatlarını da yukarı sıçratacak.

23 Eki 2023 - 21:40 Kütahya- Ekonomi

Muhabir  Haber Merkezi