Herkesi ilgilendiren kentsel dönüşüm yasası geliyor; Meclis harekete geçiyor!

TBMM'ye sunulan kentsel dönüşüm yasa tasarısı kabul edilirse İstanbul ve Türkiye genelindeki kentsel dönüşüm çalışmaları hızlanacak.

TASARI AK PARTİ TARAFINDAN SUNULUYOR

Ak Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunulan kentsel dönüşüm yasası tasarısı, Meclis'te görüşülmeye başlayacak. Kabul edilmesi halinde İstanbul'daki kentsel dönüşüm hızlandırılacak. Tasarıda, afet riski taşıyan alanların dönüşümü ve bu süreçten faydalanan hak sahiplerine kira yardımı ve mali yardımlar gibi konular yasal olarak düzenleniyor.

KAT MALİKLERİNİN TAMAMI YERİNE ÇOĞUNLUĞU YETERLİ OLACAK

Tasarıya göre, kentsel dönüşüm projelerinde, yapı ruhsatı alınmasını içeren tüm işlemler, maliklerin salt çoğunluğuyla alınan kararla gerçekleştirilecek. İstanbul'da başlatılan "Yarısı Bizden" kampanyasının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için hak sahiplerine yapım için mali yardım sağlama hükümleri de tasarıda yer alıyor.

KİRACI VE EV SAHİPLERİNE ÇEŞİTLİ MADDİ YARDIMLAR YAPILACAK

Kira yardımı ve mali yardımlar, kentsel dönüşüm yasası kapsamında güvence altına alınacak. Bu düzenleme sayesinde "Yarısı Bizden" kampanyasının daha fazla kişiye ulaşması ve dönüşüm projelerinin hızlanması hedefleniyor. Yapım için yapılacak yardımların usul ve esasları, Cumhurbaşkanlığı tarafından belirlenecek.

Kaynak: TGRTHaber

24 Eki 2023 - 08:00 Kütahya- Ekonomi