Veliler dikkat; Okullarda oynanan "Kanlı Para" adlı oyun çocuklarınıza zarar veriyor!

Son günlerde özellikle okul çağındaki çocuklar arasında yaygınlaşan "kanlı para" adlı oyun, sağlık ve güvenlik riski oluşturarak endişeye sebep oluyor. Oyun, madeni parayla elin eklem yerlerine vurularak kan akıtılmasını amaçlıyor. Ancak bu oyun, ciddi zararlar verme potansiyeline sahip.

ÖĞRETMENLER VE UZMANLARDAN VELİLERE UYARI!

Bazı okullarda oyunun zararları nedeniyle yasaklanmasına rağmen, bazı öğrenciler gizlice oynamaya devam ediyor. Öğretmenler, velilere bu oyunun zararları hakkında bilgi vererek çocuklarını uyarmalarını istiyorlar. Oyunun çocuklara verdiği zararlar oldukça ciddi. Uzmanlar, bu oyunun parmak ve el tarak kemiklerinde çatlak veya kırıklara, büyüme kıkırdaklarına zarar verip kalıcı hasarlara, sert ve kesici cisimle yaralanmalara, yumuşak doku hasarlarına, açık yaralara ve enfeksiyonlara yol açabileceğini belirtiyorlar.

OYUN DEĞİL ADETA EZİYET!

"Kanlı para" oyununun oynanışı, önce havaya madeni para atılıp elin ters tarafıyla tutuluyor, daha sonra para parmaklar arasına alınarak sıkıştırılıyor. Para sabit tutulduktan sonra "kanlı para" denilerek 3 kez sert bir şekilde masaya vuruluyor. Para düşerse ceza uygulanıyor; ceza, elin masaya dik bir şekilde koyulup karşı taraftan fırlatılan para nedeniyle oluşan kanamalardan oluşuyor. Çocukları ciddi risk altında bırakan bu oyunun yaygınlaşmasına karşı okullar, veliler ve uzmanlar uyarıda bulunuyor. Çocukların bu tür zararlı etkinliklerden uzak tutulmaları ve bilinçli bir şekilde yetiştirilmeleri gerektiği vurgulanıyor.

# yol, ceza, para

23 Eki 2023 - 20:00 Kütahya/ Kütahya- Eğitim

Muhabir  Merve Ergün