Kütahya’da öğrenciler bilinçleniyor; İş kazaları son buluyor

Kütahya'nın Altıntaş ilçesinde bulunan Şehit Polis Elvan Özbay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, stajyerlere ve çıraklara uygulamalı İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) eğitimi düzenledi.

Büyütmek için resme tıklayın

75 ÖĞRENCİ EĞİTİME VE SINAVA KATILDI

Okulun Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleştirilen eğitim, 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çerçevesinde düzenlendi. Stajını sürdüren 75 öğrenci, eğitime katıldı. BKD Atılım OSGB firması İş Güvenliği Uzmanı Dilaver Keskin, öğrencilere iş kazaları, meslek hastalıkları, kurallara uyma, acil durum önlemleri gibi konularda detaylı bilgi verdi. Eğitim sonunda öğrenciler, anlatılan konularla ilgili sınava tabi tutuldular.

AMAÇ, İŞ KAZALARININ AZALTILMASI VE ORTADAN KALDIRILMASI

Okul Müdürü Enes Eser, iş kazalarının azaltılması ve ortadan kaldırılması amacıyla bu tür eğitimlerin önemli olduğunu vurguladı. Müdür Eser şöyle konuştu;

"İş sağlığı ve güvenliği konusu hem çalışanlara hem de işverenlere ciddi sorumluluklar yüklüyor. İş kazalarının yüzde 88'i güvensiz davranışlardan kaynaklanıyor. Stajyer öğrencilerimiz, iş deneyimi kazanıyorlar ve dolayısıyla iş güvenliği hakkında bilgi sahibi olmaları gerekiyor. İşverenler, iş yerinde önlemler almalı ve çalışanları bilgilendirmelidir. Diğer yandan çalışanlar, aldıkları eğitim ve talimatlar doğrultusunda kendilerinin ve diğer çalışanların sağlık ve güvenliğini tehlikeye atmamakla yükümlüdür."

23 Eki 2023 - 16:00 Kütahya/ Altintaş- Eğitim

Muhabir  İsmail Yalçın