Kütahyalı pazarcılar mandalina ile kış sezonunu açtı

Kütahya'da kış mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte, soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi hastalıkların artmasıyla pazarcı esnafı, vatandaşlara doğal bir koruma kaynağı olan mandalinayı öneriyor.

Haber albümü için resme tıklayın

20 LİRA İLE 40 LİRA ARASINDA FİYATI DEĞİŞİYOR

Pazar tezgâhlarında mandalina, limon, elma gibi meyveler bolca yer bulurken, pazarcı esnafı, özellikle C vitamini açısından zengin olan mandalinalara ilginin arttığını söylüyor. Kütahya'da bulunan Merkez Pazaryeri'nde, mandalina kilosunun bazı tezgâhlarda 20 lira, bazılarında ise 40 lira arasında satıldığını gözlemleniyor. Mandalinanın doğal C vitamini kaynağı olarak vurgulanması, vatandaşları doğal yöntemlerle sağlıklarını korumaya teşvik ediyor.

“DOKTORLAR DOĞAL C VİTAMİNİNİ TAVSİYE EDİYORLAR”

Mandalina satıcısı Naci Aktaş, bu yıl mandalina tezgâhlarının oldukça zengin olduğunu ifade etti. Pazarcı Aktaş, doktorların grip, nezle gibi hastalıklara karşı vatandaşlara C vitamini alımını artırma tavsiyeleri sonrası pazarda mandalina satışlarının artmasını beklediklerini belirtti. Aktaş şunları söyledi;

"Bu aylarda insanlar genellikle hastalanır. Mandalina şu an en çok tercih edilen meyvelerden biri. Doktorlar, vücut direncini artırmak ve grip ile nezle gibi hastalıklardan korunmak için C vitamini alımını tavsiye ediyorlar. Mandalina, C vitamini bakımından zengin bir kaynaktır. Bu yıl mandalina bol olacak gibi görünüyor. Satışlarımızın artmasını umuyoruz. Kış mevsiminde, vatandaşlar mandalina bulmakta zorlanmayacaklar."

23 Eki 2023 - 15:00 Kütahya/ Kütahya- Sağlık

Muhabir  Merve Ergün