Akıllı telefonlar artık diyabet tanısı koyabilecek; İşte yeni özellik!

Yeni teknolojiyle birlikte artık 10 saniyede diyabet tanısı koymak mümkün olacak.

267 KİŞİ ÜZERİNDE BİR ÇALIŞMA YAPILDI

Akıllı telefon teknolojisi ve yapay zeka, tip 2 diyabet teşhisi koyma konusunda büyük bir ilerleme kaydetti. Klick Labs'tan araştırmacılar tarafından geliştirilen yeni yöntem, sadece 6 ila 10 saniyelik bir ses kaydı alarak "diyabet" tanısı koyabiliyor. 267 kişinin katıldığı çalışmada, katılımcılardan günlük 6 kez 6 ila 10 saniyelik ses kaydı yapmaları istendi. Ayrıca, katılımcıların temel sağlık bilgileri, yaş, cinsiyet, boy ve kilo gibi verileri de toplandı. Bu veriler, tip 2 diyabeti tespit edebilen bir yapay zeka modeli geliştirmek için kullanıldı.

YAPAY ZEKA DESTEKLİ UYGULAMA YÜZDE 86 BAŞARI SAĞLADI

Araştırmacılar, 18 binin üzerinde ses kaydını analiz ederek tip 2 diyabet hastalarını diğerlerinden ayıran 14 ses özelliğini belirledi. İnsan kulağının algılayamayacağı bazı ses özelliklerini inceleyen araştırmacılar, tip 2 diyabetin ses değişikliklerine neden olduğunu tespit etti. Bu yapay zeka modeli, doğru teşhis oranlarıyla dikkat çekti. Kadınlarda yüzde 89 ve erkeklerde yüzde 86 gibi yüksek doğruluk oranlarına ulaşıldı.

SES FARKLILIKLARI ÜZERİNDEN SONUCA VARILIYOR

Araştırmanın başyazarı Jaycee Kaufman, bu çalışmanın tip 2 diyabeti olan ve olmayan kişiler arasındaki belirgin ses farklarına işaret ettiğini ve diyabet taramalarını geliştirmek için büyük potansiyel taşıdığını belirtti. Geleneksel tarama yöntemlerinin zaman alıcı ve maliyetli olduğunu belirten Kaufmann, ses teknolojisinin bu engelleri aşabileceğini vurguladı. Klick Labs Başkan Yardımcısı ve çalışmanın baş araştırmacısı Yan Fossat da yeni yöntemin, diyabet taramalarını kolay ve yaygın hale getirme potansiyeli taşıdığını ifade etti.

Kaynak: Karar

23 Eki 2023 - 02:00 Kütahya- Teknoloji