Osmanlı İmparatorluğu'nun lezzetli mutfağı işte böyleydi

Osmanlı İmparatorluğu’nda kahvaltı, bugün de olduğu gibi o dönemde de çok önemliydi. O dönem hazırlanan kahvaltı sofrasında, insanların yediklerini duyanların ağzı sulandı. İşte o damak çatlatan lezzetler teker teker haberimizde…

Osmanlı İmparatorluğu, savaş becerisi, insan gücü, adalet sistemi, organizasyon yeteneğinin yanı sıra yemek kültürü ile de ön plana çıkan bir imparatorluktu. Hepimizin bildiği gibi Osmanlı İmparatorluğu’nda, döneminin imparatorluklarından farklı yemek çeşitliliği çok fazlaydı. Sağlıklı olmasının yanı sıra lezzetli de olan yemekler, diğer ülkelerin Osmanlı’ya imrenerek bakmasına neden oluyordu. İşte o dönemde Osmanlı İmparatorluğu’na mensup kişilerin sofralarında yer verdiği lezzetleri sizler için haberimizde derledik. Sabah ezanı ile uyanan insanların ilk işlerini hallettikten sonra yediği öğün olan kahvaltı, hem sağlıklı hem lezzetli hem de sofistike kahvaltılarda yer alan bu lezzetleri okuyucularımız için haberimizde tek tek derledik.
İnsanların büyük çoğunluğuna göre asla vazgeçilmez olan süt ürünü beyaz peynir Osmanlı İmparatorluğu’nun sofralarından eksik olmazdı. Tek çeşitle kalmayan peynirin, yöreden yöreye göre hazırlanış farklılıkları bu lezzetli süt ürününün zenginliğini daha da fazla artırıyordu. Yeşili, siyahı, biber dolgulu, sele gibi çeşitli türleri olan zeytin ise yine olmazsa olmazlardandı. Osmanlı kahvaltılarının ayrılmaz seçeneği olan zeytin bir başka lezzetli seçenekti.
Ve bir diğer vazgeçilmez kahvaltılık ise et ürünleri… Yumurtayla karıştırılan sucuklar, kış aylarında lezzetiyle mest eden pastırmalar da kahvaltının müdavim yemeklerindendi.
Bütün bu lezzetlerin yanına tatlı bir tür de eklenmezse olmazdı… Osmanlı kahvaltılarında gözlerinde her zaman aradığı bal ve kaymak kahvaltı sofralarını lezzetlendirirdi. Daha sonra ise her türlüsü ile kahvaltıların aranan ismi ekmek… Taze ekmek, bazlamalar, yufkalar ve pideler… Çeşit çeşit yemeğin üzerine sürülmesi ve doyurucu olması için ekmek çeşitleri, her zaman kahvaltı tabaklarının gözdesi konumundaydı. Hamur işi ise asla es geçilmezdi. Doyuruculuğu bakımından ilk tercihler arasında gelen gözleme çeşitleri ve türlü türlü börekler kahvaltı masalarından asla eksik olmazdı.

DÜNDEN BUGÜNE ULAŞAN GELENEK: KAHVALTI

Türkiye’de insanların büyük çoğunluğunun en sevdiği öğün olan kahvaltının kültürü, Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar korunmayı başardı. Hiç kimsenin es geçemediği bu kahvaltı kültürü, sıcak sohbetlerin ve lezzetli yiyeceklerin varlığı ile hem bedenen hem de ruhen doyurucu olmaya devam ediyor. Hala sofralarımızda böreklerden bal kaymağa, çeşit çeşit peynirlerden zeytinlere kadar birçok yiyecek yer alıyor. Hatta Osmanlı İmparatorluğu’nun kahvaltı kültürünün yaşadığının en büyük örneği olarak serpme kahvaltıları gösterebiliriz.

Kaynak: Aksiyon

23 Eki 2023 - 08:30 Kütahya- Yaşam

Muhabir  Haber Merkezi