Gediz’deki tarihi şehitlik alanını defineciler talan etmiş!

Kütahya’nın Gediz ilçesinde bulunan, milli mücadele döneminde Yunan ordusu ile şiddetli çarpışmaların yaşandığı Yunuslar Köyü Derbent mevkiindeki alana defineciler tarafından zarar verildiği ortaya çıktı.

Büyütmek için resme tıklayın

TARİHİ ALANIN KEŞFEDİLMESİNİN ARDINDAN DEFİNECİLER HAREKETE GEÇTİ

Kütahya'nın Gediz ilçesinde, Milli Mücadele döneminde Yunan ordusu ile şiddetli çatışmaların yaşandığı Yunuslar Köyü Derbent mevkiindeki tarihi mezarlar, definecilerin hedefi haline geldi. Konu gündeme geldikten sonra bölge, tahrip edilmeye başlandı. Yunuslar Köyü Muhtarı İsmail Sarı ve İlçe Jandarma ekipleri, bölgeyi kontrol etmeye başladı ve define arayışında olan kişilerin mezar alanlarını tahrip ettiğini tespit etti. Ancak, mezar alanlarının koruma altına alınıp alınmayacağına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı.

ALANDA KAÇAK KAZILAR TESPİT EDİLDİ

Cevizdere Şehitleri Gazileri Tanıtım ve Araştırma Derneği Onursal Başkanı Adem Öztürk, bu bölgede Gediz Muharebesi'nin yaşandığını ve çok şiddetli çatışmaların gerçekleştiğini belirtti. Tespit edilen mezar alanlarının kaçak kazılarla tahrip edildiğini ve bu alanlarda bulunan kemiklerin şehitlere ait olduğunu düşündüklerini ifade etti. Öztürk, bu alanın araştırılması ve koruma altına alınması için kültür tabiat koruma kuruluna başvurmayı düşündüklerini açıkladı.

22 Eki 2023 - 17:00 Kütahya/ Gediz- Gündem

Muhabir  İsmail Yalçın