Asgari ücrete refah payı konuşuldu; İşte Bakan Işıkhan'ın sözleri

Vedat Işıkhan başkanlığındaki kurul, asgari ücrete ilişkin birçok konuyu gündeme aldı.

ASGARİ ÜCRET GÜNDEMDEYDİ

Üçlü Dayanışma Kurulu, Vedat Işıkhan'ın liderliğinde toplandı ve Cumhuriyetin 100. yılına girildiğini, ikinci yüzyıla güçlü bir başlangıç yapmayı hedeflediklerini açıkladı. Asgari ücretli çalışanları ve işverenleri ilgilendiren önemli konuları gündeme getiren Işıkhan, yeni tedbirler aldıklarını belirtti. Son iki yıldır hızla yükselen enflasyonun yakın zamanda kontrol altına alınmasını amaçladıklarını vurguladı ve yatırım ile istihdam alanlarında daha iyi bir seviyeye ilerlemek istediklerini dile getirdi.

ASGARİ ÜCRETİN BELİRLENİŞ SÜRECİ ANIMSATILDI

Asgari ücret konusuna da değinen Işıkhan, işçi ve işveren temsilcilerinin oybirliği ile aldıkları kararlarla asgari ücret zamlarını açıkladıklarını hatırlattı. Bu kararlarda özveri ve sağduyunun önemli olduğunu vurgulayarak, ülkenin mevcut koşullarına uygun bir zammı gerçekleştirdiklerini söyledi. İşsizlik Sigortası Fonu'ndan yapılan asgari ücret desteğiyle ilgili de bilgi veren Işıkhan, geçtiğimiz dönemde 500 TL destek sağlandığını ve Türkiye'deki 2 milyon işverenin 1.7 milyonunun bu desteğinden faydalandığını belirtti.

" EKONOMİ OLUMLU İLERLEYİŞİNİ SÜRDÜRÜYOR"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, ekonominin olumlu bir yönde ilerlediğini ifade ederek, refah payından bahsetti. Bütçe disiplininin sağlıklı bir şekilde uygulandığını ve başarıya ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Işıkhan, "İnşallah artan refahı çalışanlarımızla paylaşacağız. Büyümenin ve kalkınmanın en önemli sonuçlarından bir tanesi de budur. Refahı ve milli gelirimizi ne kadar yükseltebilirsek, refahtan pay alanların, çalışanlarımızın, emekçilerimizin sayısı da o ölçüde artacaktır" dedi. 

Kaynak: Karar

22 Eki 2023 - 08:00 Kütahya- Ekonomi

Muhabir  Haber Merkezi