Partilere yapılan hazine yardımı açıklandı; İşte partilerin alacakları para!

Geçtiğimiz genel seçimlerde yüzde 7'lik barajı aşan 5 parti hazine yardımından faydalanacak.

Büyütmek için resme tıklayın

BARAJI AŞAN 5 PARTİYE YARDIM YAPILACAK

Türkiye'de bu yıl yapılan yerel seçimler nedeniyle, Hazine yardımı iki kat artacak. 14 Mayıs'ta gerçekleşen milletvekili seçimlerinin ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) yeni dönemde toplam 15 parti milletvekili bulunduruyor. Ancak yüzde 7 barajını aşan 5 siyasi parti, Hazine yardımından yararlanma hakkına sahip.

OY ORANLARINA GÖRE DAĞITILIYOR

Seçim sonuçlarına göre, Hazine yardımı alacak partilerin oy oranlarına göre dağıtılacak. AK Parti, 1 milyar 329 milyon lira, CHP 946 milyon lira, MHP 376 milyon lira, İYİ Parti 361 milyon lira ve Yeşil Sol Parti ise 329 milyon lira Hazine yardımı alacaklar.

YEREL SEÇİMLER ÖDEMEYİ 2 KATINA ÇIKARDI

Yerel seçimler, Hazine yardımının normal tutarının iki katı olarak kabul edilen bir yıl olarak sayılıyor. Bu nedenle, Yüksek Seçim Kurulu'nun yerel seçim takviminin açıklanmasının ardından, 5 siyasi partiye, ocak ayındaki tutarın iki katı kadar daha yardım yapılacak. Bu durumda, AK Parti toplamda 2 milyar 658 milyon lira, CHP 1 milyar 892 milyon lira, MHP 752 milyon lira, İyi Parti 722 milyon lira ve Yeşil Sol Parti ( HDP) ise 658 milyon lira Hazine yardımı alacaklar.

Kaynak: Ekonomim

21 Eki 2023 - 08:00 Kütahya- Ekonomi

Muhabir  Haber Merkezi