GELECEĞİN TESİSATÇILARI JEOTERMAL ENERJİNİN MERKEZİNDE!

Geleceğin tesisatçıları jeotermal enerjinin merkezinde!

Şehit Emre Üçkan Mesleki ve Teknik Anadolu LisesiTesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı, geleneksel Eynal Kuyubaşı , Sera Bölgesi ve Isı Merkezine teknik gezisini gerçekleştirdi.

Simav’da 1988 yılından bu yana; Isıtma ve Sıhhi Tesisat, Soğutma Sistemleri ve İklimlendirme, Jeotermal enerji ile konut ısıtması ve seracılık alanlarında teknik beceriye sahip kalifiye elemanları yetiştiren Şehit Emre Üçkan Simav Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi; Kütahya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim ve Gelişim Programı Projesi kapsamında (EGEP) Tesisat Teknolojisi Ve İklimlendirme Alanı öğretmen ve öğrencilerinin katılımıyla Simav’ın Eynal bölgesinde bulunan Jeotermal enerji kaynağının merkezi olan Kuyubaşı Mevkii, Isı Dağıtım Merkezi ve Seralar Bölgesine teknik bir gezi gerçekleştirdi.

Bu gezi kapsamında kentteki konutların ve seraların ısıtılmasında kullanılan jeotermal enerjinin ızı dağıtımıyla ilgili tesislerini gezerek, kuyular vasıtasıyla yer altından çıkartılan sıcak suyun enerjiye dönüştürülerek konutlara, okullara, iş yerlerine kadar nasıl ulaştığını öğrendiler. Ayrıca gezinin son durağında Simav Merkez Eşanjör Binasında yer alan ve jeotermal sahası içindeki tüm bileşenlerin sahip olduğu sıcaklık, basınç gibi değerlerin izlenebildiği Jeotermal Enerji Otomasyon Sistemini de inceleme imkânı buldular.

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alanı Şefi Gökhan Yonar, burada öğrencilere Jeotermal enerji hakkında bilgi aktararak, “Yerkabuğunun çeşitli derinliklerinde birikmiş ısı ve basıncın oluşturduğu sıcaklıkların; bölgesel atmosferik ortalama sıcaklığın üzerinde olan ve çevresindeki yeraltı ve yerüstü sularına göre daha fazla çözülmüş mineraller, çeşitli tuzlar ve gazlar içerebilen sıcak su, buhar ve gazlar ile yüzeye taşınan ısı jeotermal enerjidir” dedi.

Jeotermal enerjinin yeni, yenilenebilir, sürdürülebilir, tükenmeyen, ucuz, güvenilir, çevre dostu, yerli ve yeşil bir enerji türü olarak da adlandırıldığını, yenilenebilir enerji kaynakları arasında jeotermal enerjini yerinin büyük olduğunu da ifade eden Yonar; bu açıdan önemli bir enerji kaynağı olarak dikkat çektiğini de sözlerine ekledi.

Simav Belediyesi Su İşleri Müdürü Makine Mühendisi Kadir Korkmaz ise başta Eynal Kaplıcalarında şifalı kaplıca suyu olarak kullanılan bu enerjinin 1990 yılından itibaren 2 kuyu açılarak kullanımına başlandığını ve 1992 yılından beri ise seracılık ve konutlarda ısınma amaçlı kullanıldığını, şu anda ise 10 adet kuyu ile 250.000m2 seranın ve ilçemizdeki binaların yüzde 95'inin jeotermal enerjiyle ısıtıldığını da ifade etti.

Genç Tesisatçılara gezi boyunca eşlik eden Simav Belediyesi Jeotermal Enerji İşleri Şefliği Personellerinden Selahattin Şenay, da bilgilendirmeye şu ifadelerle katıldı; “Bu su üç aşamada binalara ulaştırılıyor. Kuyulardan yaklaşık 140 derece çıkan enerji önce kuyu başındaki separatörlerde 100 dereceye düşürülüp, daha sonra ilçe eşanjör merkezlerinden abonelerimizin eşanjörlerine 60-65 derece olarak gönderiyoruz. Bu devir daimin ardından sıcaklığı yaklaşık 45 dereceye kadar düşen termal su, kaplıcalarda kullanılıyor. Fazlasını ise doğaya geri veriyoruz. Burada aslında bir döngüyü sağlıyoruz. Jeotermal enerji yer yüzünde ısıtma görevini tamamlanmasının ardından ısısı düşen su doğaya yeniden kazandırılıyor.” dedi.

Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme Alan Şefi Gökhan Yonar teknik geziyle ilgili olarak son bir açıklama yaparak; “Jeotermal kaynakları bakımından Türkiye'nin önde gelen yerlerinden olan ilçemizde, konutlar ve okullar ile kamu binaların önemli bölümü jeotermal enerji ile ısıtılmaktadır. Enerjinin kuyudan çıkışından evdeki musluğumuzdan akan sıcak suya ve evimizi ısıtan radyatörlere kadar hangi aşamalardan geçtiğini, günümüz teknolojisine uygun sistemleri yerinde görüp öğrenmeleri amacıyla gerçekleştirdiğimiz teknik gezimiz çok faydalı olmuştur. Bize bu konuda yardım ve desteklerini esirgemeyen başta Simav Belediye Başkanı Fatih Kalay’a, Jeotermal Enerji İşleri Şefliği personeline, Simav Belediyesi otobüs işletmesine ve öğrencilerimizi seralar konusunda bilgilendirerek seralarında gözlem yapmalarını sağlayıp ikramlarda bulunan iş insanı İsmail Karaağaç’a, gezi sonrasında öğrencilerimizi ağırlayan Kadir Göker’e ve personellerine okulumuz ve öğrencilerimiz adına çok teşekkür ederiz.” şeklinde ifadelerde bulundu.

14 May 2023 - 22:43 Kütahya/ Simav- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Kütahya'nın Sesi Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Kütahya'nın Sesi Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Kütahya'nın Sesi Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Kütahya'nın Sesi Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.