Yasin Demirci Başkan Güven Tazeledi
26.1.2022 11:16:00

Tavşanlı Madeni Eşya Sanatkarları Esnaf Odası Olağan Genel Kurul toplantısı Madeni Eşya Sanatkarları Odası Lokalinde Yapıldı.

Genel Kurula  odaya kayıtlı  üyeler ve davetliler katıldı.  Dört yıllık görev süresi için tek aday ve  tek listeyle  seçime giren Yasin Demirci ve ekibi güven tazeledi. 

Yasin Demirci  genel kurulda yeniden seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada üyelere teşekkür ederek;; “Görevde bulunduğum zaman içerisinde ülkeme ve oda üyelerime layık olmak için çalışacağım. Mevcut  650 iş yerimize  ek  olarak, 4 Adet okul projesi   ve   Ortak Kullanım Tesisini de yaparak örnek bir sanayi sitesini İnşaallah yapacağız. Beni başkanlığa layık gördüğünüz için tekrar teşekkür ederim  " dedi.

BAŞKAN  DEMİRCİ’NİN GÜNCEL PROJELERİ VAR

SON DÖNEMİM OLACAK 

2002 yılından bu yana başarılı ve etkin bir başkanlık göreviyle üyelerinin de takdirini kazanan Yasin Demirci, yeniden Başkanlığa seçildi.  

Başkan Yasin Demirci seçimlerin ardından, gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca planladıkları “USTALIK”  projelerini açıkladı 

DEMİRCİ’NİN SON BAŞKANLIK DÖNEMİNDE 5 ÖNEMLİ HEDEF PROJESİ VAR

Başkan Yasin Demirci bu dönemde son kez aday olduğunu açıklayarak, Tavşanlı sanayisi için planladıkları 5 hedef projelerini açıkladı. 

Demirci Tavşanlı “Sanayi”sinin içinde yetiştiği, Çocukluktan itibaren, sanayinin içinde yaşadıklarını şöyle anlattı: 

Bizim dede mesleğimiz demircilikti. Soyadımız;  dedemiz demirci olduğu için, Demirci olarak alınmıştı. Benim de çocukluğum, gençliğim, sanayide geçti. Gözüm babamın demirci atölyesinde açıldı. 

Çocukken En büyük hayalim “USTA” lıktı 

Sanayi esnafı, özellikle usta-çırak ilişkilerinde Ahilik geleneğini hiç kaybetmeyen esnaf gruplarından biridir. Küçük yaşlarda çırak olarak, okuldan işyerine hevesle gelirdim. Benim için kalfa olmak, usta olmak en büyük hayalimdi. Şimdiki gibi, hem eğitim hem de, meslek edinmek mümkün değildi. Bir de öncelikli hayal kalfalık olunca, okul dersleri aksıyordu. 

Tavşanlı Sanayi, çocukluk yıllarımda Endüstri Meslek Lisesi karşısında sayılı demirci, tamirci gibi sanayi esnafından ibaretti. Sonra şimdiki kuruçay kavşağındaki alanda oluşan “sanayi” ye taşındı.Şehrin gelişimine paralel sanayi de büyüyordu. Ama işyerleri hele bir çırak için, yeme, içme, dinlenme gibi alanlar yönüyle kısıtlıydı. Ama icatlar yapan, güzel işler çıkaran ustalar vardı. Garp Linyitleri İşletmelerinin atölyeleri de sanırım bu gelişmeyi olumlu yönde etkiliyordu. 

Sonra maden sahalarında, taşaronların da artmasıyla, sanayi de gelişmeye başladı. Çıraklar,  kalfalar  yetişiyor. Özellikle “BİR ALTIN BİLEZİK’İN OLACAK” diye ifade edilen, meslek, maharet edinmek önemli sayılıyordu. 

Bu sanayide bu dönem bir ara ;  “OKUYAMADI BARİ SANAYİYE ÇIRAK VERELİM” oldu.  Ama gittikçe bu olumsuz yaklaşım tersine döndü.  Tarihe karıştı. Şu anda da devletimizin öncelikleri içinde yeralan bir alan oldu. 

Benim de o dönemlerde hayallerim vardı. Temiz işyerleri, dinlenme yerleri gibi işyerlerimize dair, sosyal tesis hayalleri. 

1980’li yıllarda, büyük şehirlerde Organize Sanayilerin örneklerini gördüğümde hayran kaldığım işyerlerini kurmak için, ben de   90’ lı yıllarda Esnaf odamızın yönetimindeydim. Heyecanla, ekip olarak, kooperatif olarak çalışmaları başlattık. 

Şimdi Sanayimiz için hayal olan herşey gerçekleşiyor. Ben de, Sanayimiz için hayal ettiklerimizi bu;  son dönem olarak belirlediğim başkanlık dönemimde gerçekleştirmek için, daha bugünden arkadaşlarımla birlikte kolları sıvadım. Şu anda devletimizin her türlü destek, teşvikleri varken, projelere önem verilirken, planladığımız hedefleri gerçekleştirmeye odaklandık. 

Bu hedef Projeler de şöyle; 

MESLEKLİ EĞİTİM MERKEZİ 

Kütahya Valimiz Ali Çelik, Mesleki Eğitim Merkezlerine büyük önem veriyor. Bu yönde geçtiğimiz günlerde, gerçekleştirdiği ziyaretinde sanayide de incelemelerde bulunduk. Bizim Mesleki Eğitim Merkezi için ayırdığımız 5 derslikli binanın yetmeyeceği değerlendirilince, Üniversiteye tahsis için  ayırdığımız   5 Derslikli  binayı da dahil ederek, 10 derslikli mesleki eğitim merkezinin biran önce hayata geçmesinin uygun olacağı fikrinde buluşuldu. 

Üniversite projesi için de yeniden başka bir  çözüm üreteceğiz. 

AHİLİK KÜLTÜRÜNÜ HAYATA GEÇİRECEĞİZ 

Şu anda ustalık – çıraklık ilişkilerinde geleneksel şekliyle uygulanan, Ahilik kültürünü esnafımıza tanıtacağız. Devletimizi şanlandıran mesleki  İtibarı olan,  ahilikin her yönüyle  hayata geçmesi için, çalışmalar yapacağız. 

PROJE BİRİMİ OLUŞTURACAĞIZ 

Şu anda devletimizin, esnafa, üretene, yeni gelişmeler planlayanlara, muazzam teşvikleri  ve destekleri var. Ancak bunun için, kapsamlı projeler gerekiyor. Bizim sanayimizdeki öne çıkan başarılı alanlar başta olmak üzere, gelişme, büyüme sağlayacak projeler hazırlanması için, bir PROJE BİRİMİ oluşturacağız. Bu desteklerden yararlanarak büyümek gelişmek için, esnafların kendi işlerini, işyerlerini yenilemeleri için, esnafımız, akademisyenlerimiz, uzmanlarımız ve destek personelleri ile projeler üretecek bir birim ile yolumuzu, ufkumuzu açacağız.    

AR-GE ÇALIŞMALARI BAŞLATACAĞIZ 

Tavşanlı Sanayi esnafının, üretimlerini geliştirmek, yenilikçi fikirlerine uygulama alanı sağlamak, gelişen teknolojiyi işyerlerimize taşımak gibi hedeflere ulaşmak için Ar-ge ekibi kurup çalışmalar başlatacağız. 

 ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİNDE TAM KAPASİTE 

Organize sanayi bölgemizde, 1062 işyerinin, son 50 - 60 adedi bitmek üzere. Bu inşaatları en kısa sürede tamamlayarak, her yönden hayal ettiğimiz bir yapıyı tamamlayarak, finale ulaşmak ise en önemli hedeflerimizden biri. 

Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz
park hayat