TERMİK SANTRALLERDE “AÇMAZ” SÜRECİ
11.1.2020 11:16:00

-TES-İŞ SENDİKASI BAKANLA GÖRÜŞTÜ

- MİLLETVEKİLİ KASAP İŞÇİLER MAĞDUR, FİLTRE TAKTIRILMALI DEDİ

- YENİDEN REFAH PARTİSİ TAVŞANLI YÖNETİMİNDEN ZİYARET

- TERMİKSPOR SOSYAL MEDYADAN BİLDİRDİ.

- Tes-İş Genel Başkanı Akma’dan çağrı: "Santraller binlerce işçinin geçim kapısı"

- TUNÇBİLEK BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜZGÜN :

Kapanan Santrallerin Düşük Kapasite Çalışması Talep Edildi

Kütahya’da çalışması tamamen durdurulan Termik Santrallerde ilgili yni bir “AÇMAZ “ sürecine girildi. Sendikalar, Termikspor, Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Tunçbilek Belediye Başkanı Mustafa Düzgün, basın açıklamalarında, Santrallerin kısmi çalışması yönünde görüşlerini dile getirirken, Santralleri işleten firma ÇELİKLER  suskunluğunu koruyor. 

TES-İŞ SENDİKASI BAKANLA GÖRÜŞTÜ 

-Konuyla ilgili üst düzey girişimlerden birinin TES-İŞ Sendika yönetimi tarafından gerçekleştirildiği, genel basında yeraldı. Bu haberde, Çalışanların mağduriyeti ve işletmelerin durmasından dolay alacağı hasara dikkat çekildi 

MİLLETVEKİLİ KASAP İŞÇİLER MAĞDUR, FİLTRE TAKTIRILMALI DEDİ 

Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, Mecliste yeniden ek süreye “HAYIR” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vetosu ile ” filtre takmayan santraller kapatılacak “ açıklaması doğrultusunda, filtre takmayanlar arasında bulunan Kütahya’nın iki santrali kapatıldı. Kasap, açıklamasında, Filtre taktırılıp yenidn üretime geçirilmeli” açıklamasında bulundu ama açmaz orda. Filtre sorunu yüzünden kapatıldılar. 

“Kapatma kararında da filtre sorununu çözenler yeniden üretime geçecekler.” Şartı net aslında. 

YENİDEN REFAH PARTİSİ TAVŞANLI YÖNETİMİNDEN ZİYARET 

Tesiş- Kütahya Şube Başkanı Ramazan llhan’ı ziyaret eden,  Yeniden Refah Partisi Tavşanlı şube yöneticileri, gerekli iyileştirmelerin yapılarak , üretimin başlaması dileklerini ilettiler

Ramazan İlhan sosyal medya hesabından “Yeniden Refah Partisi Tavşanlı İlçe Başkanı sayın Abdullah KUL ve Yönetim kurulu üyesi Sayın İrfan GÜLEÇ Şubemizi ziyaret ederek hemşehrilerimizin çevre hassasiyeti de gözetilmek sureti ile Santrallarda Gerekli iyileştirmeler yapılsın üretim ve istihdam devam etsin Şeklindeki çözüm odaklı desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.” Mesajı ile teşekkür etti. 

TERMİKSPOR  SOSYAL MEDYADAN BİLDİRDİ. 

Termikspor, duygusal açıklamasıyla çalışanların hisselerini sosyal medya hesabından öyle ifade etti: 

“Ambleminde'de gördüğünüz gibi TERMİKSPOR 1975 yılında Seyitomer Termik santralinde kurulmuş bir kulübümüzdür bu güzide kulübümüzün en büyük destekçisi Termik santralinde çalışan işçiler ve TES-İŞ sendikası olmuştur. Özelleştirme durumundan olsa tabi ki eskisi gibi imkanlar olmamasına rağmen Termikspor kısıtlı imkanlar ile yoluna devam etmektedir. Bu dönem içinde TES-İŞ sendikası başkanı Eşref Erden başkanımızın sayesinde desteklerine devam etmişlerdir. Bu yayınlamamın sebebi son dönemde Termik santralinde çalışan işçilerin mağduriyet yaşamamalarını cani gönülden istiyoruz. Kütahya kamuoyuna bu metni yazıp yayınlamayı bir görev olarak gördük.”

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (TES-İŞ) Genel Başkanı Ersin Akma’nın görüşmesiyle ilgili genel basında çıkan haber şöyle:   

Tes-İş Genel Başkanı Akma’dan çağrı: "Santraller binlerce işçinin geçim kapısı"

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Genel Başkanı Ersin Akma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile yaptıkları görüşmeye değinerek, "Binlerce işçinin geçim kaynağı ve birer milli servet olan santrallerin faaliyetlerinin tamamen durdurulmasının çalışanlar, aileleri ve santrallerdeki teçhizat ve ekipman açısından oluşturacağı sıkıntıları dile getirdik" dedi.

Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Genel Başkanı Ersin Akma, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile yaptıkları görüşmeye değinerek, "Binlerce işçinin geçim kaynağı ve birer milli servet olan santrallerin faaliyetlerinin tamamen durdurulmasının çalışanlar, aileleri ve santrallerdeki teçhizat ve ekipman açısından oluşturacağı sıkıntıları dile getirdik" dedi.

Kütahya’ya gelen Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-İş) Genel Başkanı Ersin Akma ve Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erden, kapatılan termik santrallerle ilgili açıklamalarda bulundu. Akma, "Sendika olarak çevrenin korunması temelinde emisyon değerlerini yasal sınırların altında tutarak santrallerin düşük kapasite ile çalışmalarının, gerekli koşulları sağlayarak geçici çalışma belgesi almalarının ve daha sonra gerekli tüm şartları yerine getirerek tam kapasite çalışmalarının mümkün olabileceğine inanıyoruz" dedi.

Akma, kapatılan termik santrallere ilişkin yaptığı açıklamada, Elektrik Piyasası Kanunu’nun ilgili maddesinin elektrik üretim santrallerine tanıdığı çevre muafiyeti süresinin dolması nedeniyle Kütahya Seyitömer ve Tunçbilek, Kahramanmaraş Afşin, Sivas Kangal, Zonguldak Çatalağzı termik santrallerinin faaliyetinin tamamen, Manisa Soma termik santralinin faaliyetinin ise kısmen durdurulduğunu anımsattı. Ersin Akma, mühürlenen termik santrallerdeki işçilerin mağdur edilmemesi için çalışacaklarını ve konuyu takip edeceklerini, santrali işleten şirket yetkililerinin de benzer açıklamalar yaptıklarını vurgulayarak, “Sendika olarak çevrenin korunması temelinde emisyon değerlerini yasal sınırların altında tutarak santrallerin düşük kapasite ile çalışmalarının, gerekli koşulları sağlayarak geçici çalışma belgesi almalarının ve daha sonra gerekli tüm şartları yerine getirerek tam kapasite çalışmalarının mümkün olabileceğine inanıyoruz. Böylece çevrenin korunmasının yanı sıra çalışanların mağdur edilmeyeceği, santrallerin faaliyet dışı kalmaları nedeniyle teçhizatın zarar görmeyeceği bir çözümün bulunması mümkün olacaktır" şeklinde konuştu

Akma, üyelerin herhangi bir hak kaybına uğramaması için 2 Ocak’ta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan ile görüştüklerini belirterek şunları kaydetti:

“İş yerlerinde çalışan işçilerin herhangi bir mağduriyet yaşamaması için alınması gereken önlemleri görüştük. Binlerce işçinin geçim kaynağı ve birer milli servet olan santrallerin faaliyetlerinin tamamen durdurulmasının çalışanlar, aileleri ve santrallerdeki teçhizat ve ekipman açısından oluşturacağı sıkıntıları dile getirdik. Başka iş yeri ve iş imkanı olmayan bu bölgelerde ekonomilerin olumsuz bir şekilde etkileneceğini, hatta göçlerin yaşanabileceğini anlattık. Kapatılan her bir santralin emisyon değerlerini ve faaliyetlerine devam edebilme koşullarını görüştük ve üyelerimizin iş ve işletme toplu iş sözleşmesinden doğan kazanılmış haklarının korunması talebimizi kendilerine ilettik."

Tes-İş Genel Başkan Yardımcısı Eşref Erden ise “6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununun geçici 8. Maddesinin elektrik üretim santrallerine tanıdığı çevre muafiyeti süresinin 31 Aralık 2019 tarihinde dolması nedeniyle faaliyeti tamamen veya kısmen durdurulan termik santrallerde; 3 bin 372’si üyemiz olmak üzere yaklaşık 5 bin işçi çalışmaktadır. Bağlı kömür işletmelerinde çalışan 8 bin işçi de dikkate alındığında bu santraller sayesinde yaklaşık 13 bin işçi istihdam edilmektedir. Son derece karmaşık bir sisteme ve ekipmana sahip olan termik santrallerin özellikle donma tehlikesi oluşturan soğuk kış aylarında faaliyet dışı kalması geri dönülmez hasarlara neden olabilecektir. Santrallerdeki tribünler çalışmadıklarında ağırlıkları nedeniyle sehime maruz kalmaktadır. En ufak bir sehim yeniden çalışma durumunda tribünler yataklarından ayrılarak büyük hasarlara neden olabilmektedir. Malzemelerin sehim yapmaması için dönmesi ve bazı kısımlarda yağ ve suyun sirkülasyonu gerekmektedir. Nitekim santrallerde bağımsız ısıtma tesisatı bulunmamakta, santral ve tesisat, tribün ara buharları ile ısıtılmaktadır. Atölye, idari idari binalar, sosyal tesisler, kullanma suları ile degazör, fuel oil ve motorin istasyon ve hatları, ham su tankları gibi ekipmanların ihtiyacı da bu ısıtma sisteminden karşılanmaktadır. Faaliyete uzun süreli ara verilmesi durumunda kolektör bölgelerindeki ve kazanların belli bölgelerindeki suyun tamamını boşaltmak mümkün olmadığından donma derecelerinde geri dönüşü olmayan ciddi risklerle karşı karşıya kalınmaktadır" ifadelerini kullandı.

Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap: 

Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, gazetemiz yaptığı basın açıklamasında, 

“· MİLYONLARCA LİRA TEŞVİK ALMALARINA RAĞMEN ÇEVRE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEYEN TERMİK SANTRALLER KAPATILDIKTAN SONRA FATURAYI İŞÇİLERE KESTİ!

CHP Kütahya Milletvekili Dr. Ali Fazıl Kasap, kapatılan termik santraller de çalışan binlerce işçinin zorla ücretsiz izne çıkarıldıklarını söyledi.

Kasap, Kütahya’da filtre takmadıkları gerekçesiyle kapatılan Seyitömer ve Tunçbilek Termik santrallerin de çalışan binlerce işçinin bu kış gününde mağdur edildiğini ve termik santralleri işleten firmaların milyonlarca lira teşvik almalarına rağmen çevre yükümlülüklerini yerine getirmediği için faturanın işçilere kesildiğini belirtti.

Kasap, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ‘in şirket yetkilileri ile tek tek yaptığı görüşmenin ardından, işçilerin mağdur edilmeyeceğini söylemesine rağmen ilgili şirketlerin işçileri mağdur etmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kasap, gerek Kütahya’da gerekse diğer illerde faaliyet gösteren termik santrallerin kapanmaması gerektiğini her defasında dile getirdiklerini beyan ederek şöyle dedi:

“CHP olarak Türkiye’nin değişik bölgelerinde faaliyet gösteren termik santrallerin çevreye ve doğaya uyumlu olmasını ve filtre takmaları gerektiğini her defasında söyledik. Biz bu santrallerin kapanmasını değil, filtre takarak çevreye ve doğaya uyumlu olmasını istedik; ancak milyonlarca lira teşvik alan bu firmalar çevre yükümlülüklerini yerine getirmediği için kapatıldı ve şimdi fatura işçilere kesiliyor. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değil. Enerji Bakanı derhal gerekli girişimlerde bulunup ilgili santrallerin en kısa zamanda çevre yükümlülüklerini yerine getirmesini sağlamalı ve bu santrallerde çalışan işçilerin yaşadığı mağduriyete gidermeli” ifadelerini kullandı. 

TUNÇBİLEK BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜZGÜN : 

Kapanan Santrallerin Düşük Kapasite Çalışması Talep Edildi  

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesin bağlı Tunçbilek Belde Belediye Başkanı Mustafa Düzgün, Tunçbilek  Termik Santralının, çalışmasının tamamen durdurulmasının, çalışanların mağduriyetleri ve tesisin kış şartlarından dolayı işleyemez hale gelmesi risklerine dikkat çekti. Yaptığı basın açıklamasında, düşük kapasiteyle çalışma yolunun açılması talebinde bulundu. 

Düzgün basın açıklamasında: 

“Termik Santralı, Tunçbilek Beldemizdeki mevcut yeraltı kaynaklarını değerlendirmek ve Türkiye endüstrisine elektrik enerjisi sağlamak amacıyla kurulmuştur.

Termik Santralının varlığı nedeniyle Tunçbilek Beldesi, ekonomik yönden uzun yıllar bir cazibe merkezi ve halkın geçim kaynağı olmuştur. Beldemizde faaliyet gösteren Termik Santrali Tunçbilek’te istihdam yaratan ve bölge ekonomimizi ayakta tutan bir işletmedir. 

6446 Sayılı Elektrik Piyasası Kanununun geçici 8. Maddesi’nin Elektrik Üretim Santrallerine tanıdığı çevre muafiyeti süresinin 31.12.2019 tarihinde dolması nedeniyle faaliyeti tamamen veya kısmen durdurulmuştur. 

Son derece karmaşık bir sisteme ve ekipmana sahip olan termik santrallerin özellikle donma tehlikesi oluşturan soğuk kış aylarında faaliyet dışı kalması, kazanlardaki suyun tamamının boşaltılması mümkün olmadığından donma derecelerinde geri dönülmez hasarlara neden olabilecektir.  

Kapatılan santraller genelde eski olduklarından faaliyet dışı kaldıklarında motorların izolasyonu da bozulabilecek yanma tehlikesi ortaya çıkabilecektir. 

Söz konusu santrallerin ilgili çevre kanununa ve yönetmelikle belirlenen kurallara uygun ve yasal sınırların altında atık ve emisyon değerleri ile çalışacak şekilde faaliyete geçirilmesinden yanayız.

Böylece çevrenin korunmasının yanı sıra çalışanların mağdur edilmeyeceği; santrallerin faaliyet dışı kalmaları nedeniyle ekipmanın zarar görmeyeceği bir çözüm olduğuna inanmaktayız.

Santrallerin kapatılması gündeme geldiğinde çevre ve halk sağlığının ön plana çıkmasını saygıyla karşılıyoruz. Ancak; çevre konusunun önemi, faaliyeti duran işyerlerinde çalışan personel ve ailelerini mağdur etmemelidir.

Santralleri işleten işverenlerden çevre konusunda mevzuatın gereklerini yerine getirmek için gerekli her adımı atmaları istenmektedir. 

Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve T.C.  Çevre ve Şehircilik Bakanlıklarımızdan, santrallerin çevre kirliliğine yol açmayacak şekilde düşük kapasiteyle çalıştırılmasını ve çalışanları açısından mağduriyetin giderilmesini talep ediyoruz.” İfadelerine yerverdi.


Yorumlar
Küfür, hakaret içeren; dil, din, ırk ayrımı yapan; yasalara aykırı ifade ve beyanda bulunan ve tamamı büyük harflerle yazılan yorumlar yayınlanmayacaktır. Neleri kabul ediyorum: ip adresimin kaydedileceğini, adli makamlarca istenmesi durumunda ip adresimin yetkililerle pa ylaşılacağını, yazılan yorumların sorumluluğunun tarafıma ait olduğunu, yazımın, yetkililerce, fikrim sorulmaksızın yayından kaldırılabileceğini bu siteye girdiğim andan itibaren kabul etmiş sayılırım.
Yorum Yaz