Tavşanlı’da Diyabet Taraması Yapıldı

Tavşanlı Doç. Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi poliklinik girişinde diyabet taraması yapıldı.

14 Kasım dünya diyabet günü olması nedeniyle Tavşanlı Doç.Dr. Mustafa Kalemli Devlet Hastanesi   diyabet servisi personeli  tarafından  açılan stantta   diyabet hastalığı taraması yapıldı. Diyabet Hemşiresi  Nuray Yiğit, Diyabet eğitim hemşireleri  İpek Yedirengök ve  Cemile Dalyan hastalardan  şeker ölçümü yaptırmak isteyenlere gerekli ölçümü yaptılar.

kolek
Açılan stantla ilgili açıklama yapan Hastane  Bakım Hizmet Müdürü Emel Karaca yaptığı açıklamada ; ” 14 Kasım Dünya Diyabet Günü olması nedeniyle  hastanemizde halkımızı bilinçlendirmek amaçlı  bir takım faaliyetler yapmaktayız. Bilinçlerdirme  kapsamında stant açtık.Stantta görevli arkadaşlarımız  diyabet hakkında eğitim verdiler.Sağlıklı beslenme ile ilgili eğitimler verdiler.Anlık şeker ölçümleri  yapıldı.Bu şekilde farkındalık oluşturmak için çalışmalarımız başlamış oldu.Hafta içi çalışmalarımız devam edecek.Okul eğitimlerimiz devam edecek.” Dedi.
Dahiliye Uzman Doktor Erdoğan Parlak da , dünyada artan diyabet farkındalığının önemine dikkat çekti. Yaptığı açıklamada  : 
14 Kasım Dünya Diyabet Günü tüm dünyada diyabet hastalığına karşı farkındılığın artması  için seçilmiş bir gün. Diyabet dünyada milyonlarca kişiyi etkileyen ve bir çok hastalığa sakatlığa yol açan önemli bir hastalık. Hatta diyabet salgınından  bile bahsedebiliriz. Son yıllarda diyabet hastalığı önemli düzeyde artış gösterdi. Özellikle beslenme tarzının değişmesi , hareketsizlik, ekran bağımlılığının artması , obezitenin  artması gibi sebeplerle diyabet hastasının sayısı da tüm dünyada hızla artış gösterdi. Bu hastalığın özellikle ciddiyeti dünya diyabet gününde de  özellikle bu hastalığın ciddiyeti önemi konusunda insanlar toplum bilinçlendiriliyor.
Diyabetin  iki şekli var. Tip 1 ve Tip 2 şeklinde.Tip 1 diyabet  genetik geçişli olmayan  yaşlarda gözken diyabet türü.Tip 2 diyabet 30 lu 40 lı yaşlarda ortaya çıkan  genetik zeminde gelişen diyabet türü.Son yıllarda özellikle çocuklarda obazitenin artması  tip 2 diyabetin çocuklu yaşlarda çıkmasına neden oldu.Ama daha çok oluş mekanizmaları açısından   tip 1 ile tip 2 arasında olu mekanizmalrı açısından fark var.Mesela biri genetik zeminde gelişirken diğeri daha otormün dediğimiz pankreasın zarar görmesiyle ortaya çıkan  insülin bağımlılığı bir diyabet şekli.
Diyabet sıklığı Türkiye’de genellikle 7-8 milyon civarında diyabet hastası var.Ama tanı konmamış ara formda diyabete aday  yada diyabet geliştiren hastaların olması ihtimali ile birlikte yaklaşık 10 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor.
Tip 1 diyabetten korunmanın yolu yok dikkat etmek lazım. Çünkü kimde çıkacağını kestirmek çok zor.  Bir anda ortaya çıkan  bir hastalık. Tip 2 diyabet yaşla ve kiloyla gelişen hastalık olduğu için hareketsiz yaşam tarzsıyla ortaya çıkan bir hastalık. Tip 2 diyabetin engellenmesi için farkındalığın oluşturulması çok önemlidir. Özellikle yaşam için beslenme ile ilgili bir takım müdahaleler.Farkındalığın artırılması.Ailesinde yoğun diyabet olan bireylerin   düzenli tahlillerine baktırması.Erken Tanı çok önemli.Organ hasarı oluşturan bir hastalık olması  erken tanı erken tedavi çok önemli.” Dedi.Paylaş: